Trwa ładowanie...
badania
16-09-2015 06:41

Diagnoza Społeczna 2015: Rzeczpospolita jest szczęśliwa

Mamy mniej stresu i więcej pieniędzy - wynika z Diagnozy Społecznej 2015. Rekordowe 81,2 proc. z nas pozytywnie ocenia swoje życie.

Diagnoza Społeczna 2015: Rzeczpospolita jest szczęśliwaŹródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
dshcmsc
dshcmsc

Mamy mniej stresu i więcej pieniędzy - wynika z najnowszego badania. Rekordowe 81,2 proc. z nas pozytywnie ocenia swoje życie. Co więcej, dochody przeciętnego gospodarstwa domowego w ciągu ostatnich 2 lat wzrosły o 314 zł i wynoszą 3450 zł.

Według autora publikowanej w środę Diagnozy prof. Janusza Czapińskiego z UW powód tego, że czujemy się szczęśliwi i spełnieni jest prosty: lepiej zarabiamy i coraz mocniej wierzymy we własne możliwości - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wynika z badań, dochody przeciętnego gospodarstwa domowego w ciągu ostatnich 2 lat wzrosły o 314 zł i wynoszą 3450 zł (netto).

To wystarczy, by podnieść poczucie zadowolenia z sytuacji finansowej - deklaruje 1/3 badanych. Dla porównania w 1991 r. takich osób było tylko 10 proc. A według ostatniej diagnozy z 2013 r. odsetek dobrze oceniających swoją kondycję materialną był mniejszy o 5 pkt proc. niż obecnie.

dshcmsc

Poczucie szczęścia przekłada się na wszystkie strefy życia. Większość uważa, że ma udane życie rodzinne i zawodowe. Zadowolenie z małżeństwa i potomstwa deklaruje ponad 80 proc. badanych.

W rezultacie tego wszystkiego zmniejsza się poziom stresu i objawów depresji. Nawet kontakty z urzędnikami wyraźnie się w ostatnich latach poprawiły - wskazuje "DGP".

Zobacz także: Polska bogatym krajem? W Unii Europejskiej jesteśmy ubogim krewnym

dshcmsc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dshcmsc