Trwa ładowanie...
d19pfnj
kryzys

"Die Welt": Polska przeszła przez kryzys bez recesji

Niemiecki dziennik "Die Welt" pisze, że Polska jako jedyny kraj w Europie przeszła przez kryzys bez recesji. Gazeta dodaje, że Polska w ciągu kilku najbliższych lat byłaby lepszym kandydatem do strefy euro niż Niemcy.

Share
d19pfnj

"Die Welt" powołuje się na raport niemieckiego Deka-Banku na temat stanu gospodarek w ponad 30 państwach świata. Polska jest w nim obok Chin i Indii jedynym krajem odnotowującym stały wzrost gospodarczy w czasie kryzysu. Koniunktura polskiej gospodarki wzrosła w ciągu ostatniego roku o 2,2 proc. W Niemczech spadła w tym czasie o 6,9 proc.

"Nasi sąsiedzi mają lepszy sposób na kryzys niż premia za złomowanie samochodów" - pisze "Die Welt". Dziennik dodaje, że Polska jako jedyny europejski kraj uniknęła recesji w czasie kryzysu, mierzonym od upadku banku Lehman Brothers we wrześniu ubiegłego roku do dziś.

Zdaniem niemieckiego dziennika, biorąc pod uwagę kryteria z Maastricht - wysokość deficytu budżetowego i długu publicznego - Polska w najbliższych latach byłaby lepszym kandydatem do strefy euro niż Niemcy.

"Die Welt" przewiduje, że dalsze korzystne efekty dla polskiej gospodarki będą miały przygotowania do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. "Miejmy nadzieję, że Polacy chociaż w piłkę nie okaża się od nas lepsi" - konkluduje dziennik.

d19pfnj

Podziel się opinią

Share
d19pfnj
d19pfnj