Dla kogo emerytury pomostowe?

Związek Zawodowy Górników apeluje o składanie podpisów pod OPZZ-owskim projektem ustawy o wcześniejszych emeryturach.

05.01.2006 | aktual.: 05.01.2006 16:42

Związek Zawodowy Górników apeluje o składanie podpisów pod OPZZ-owskim projektem ustawy o wcześniejszych emeryturach. Projekt przewiduje, że pracujący w trudnych i niebezpiecznych warunkach, zatrudnieni przez 1999 rokiem, będą przechodzić na wcześniejsze emerytury na dotychczasowych zasadach.

Dotyczy to między innymi nauczycieli, kolejarzy, hutników i strażaków. Obecne przepisy pozwalają im na przejście na wcześniejszą emeryturę tylko do przyszłego roku. Aby projekt trafił pod obrady Sejmu, musi się pod nim podpisać 100 tysięcy osób.

Przewodniczący Związku Zawodowego Górników Andrzej Chwiluk podkreślił w rozmowie z IAR, że pod projektem podpiszą się wszyscy górnicy. Dodał, że opinie, iż górnicy tylko sobie wywalczyli przywileje, są niesprawiedliwe. Od początku bowiem chcieli, by ustawa nazywana obecnie górniczą objęła wszystkich pracujących w trudnych warunkach.

Andrzej Chwiluk wyraził przekonanie, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżonej w grudniu ustawy o emeryturach górniczych będzie korzrystny dla górników. Dodał, że z ekspertyz zamówionych przez górników wynika, że ustawa jest zgodna z konstytucją.

Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu rozprawy w sprawie emerytur górniczych. Ustawę zaskarżyła Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Pracodawcy argumentowali między innymi, że ustawa o specjalnych zasadach przyznawania emerytur dotyczy tylko jednej grupy zawodowej - górników - nie rozwiązuje natomiast problemów innych grup. W skardze zaznaczyli też, że kosztami emerytur górniczych obciążani są pozostali pracujący. W nowym systemie emerytalnym natomiast wysokość emerytury zależy od wypracowanych składek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)