Dlaczego Polacy boją się mieć dzieci?

Aż jedna trzecia z pytanych przez Ministerstwo Pracy osób w ogóle nie zamierza mieć dzieci - wynika z badań przeprowadzonych przez resort. Dlaczego?

Dlaczego Polacy boją się mieć dzieci?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

14.01.2011 | aktual.: 14.01.2011 12:58

Głównymi powodami takiego stanu rzeczy są: niskie pensje i niepewność na rynku pracy, brak kompleksowej pomocy państwa oraz brak partnerstwa między płciami. – donosi Metro. Według GUS przyrost naturalny w Polsce maleje nieprzerwanie od 1984 roku. W latach 2003-2005 był ujemny. Do 2030 roku będzie nas mniej o 2 mln. I nie będzie miał kto pracować na emerytów. Ostatnio nieco się poprawiło, bo w wiek rozrodczy wszedł wyż demograficzny z początku lat 80. Ale mieszkanki dużych miast coraz później decydują się na macierzyństwo.

Brak stabilizacji zawodowej przesuwa wiek, w którym kobiety decydują się urodzić dziecko. Jak podaje GUS w ciągu ostatnich lat w Polsce zjawisko to przesunęło się z przedziału 20-24 lat na 25-29 lat. Coraz więcej kobiet rodzi po 30-ce i jest to w dużej mierze związane ze wzrostem wykształcenia, niezależności i świadomości pań. Młode kobiety odkładają więc macierzyństwo w nieokreśloną przyszłość. Rynek pracy jest nieubłagany, zwłaszcza w rejonach dotkniętych bezrobociem. Młode pokolenie wybiera nową drogę: najpierw kariera, potem dziecko. Świadoma decyzja staje się coraz trudniejsza, bo do kupienia jest jeszcze mieszkanie, samochód… Odkładane planowanie rodziny sprzyja bezdzietności, a społeczeństwo wciąż się starzeje.

Wskaźnik dzietności w Polsce jest jednym z najniższych na świecie. Z 223 krajów, które klasyfikuje Word Factbook, znajdujemy się na 209. pozycji. Przed nami są nawet Chiny, które prowadzą politykę jednego dziecka. Najwięcej dzieci rodzi się w Afryce. Najlepiej w Europie jest we Francji (133 miejsce) a najgorzej na Litwie (216).
Polska należy też do państw o najmniejszym wskaźniku dzietności w Europie. We Francji, Irlandii i Szwecji państwo i pracodawcy są bardziej przyjaźni wobec planujących dzieci rodziców

JK/JK

Źródło artykułu:PAP
domrodzinapraca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (413)