Dług publiczny w '10 i '11 po ok. 53,5 proc. PKB, od '12 spadek - Daniluk, MF

18.02. Warszawa (PAP) - Dług publicznych w 2010 roku wyniósł blisko 53,5 proc. PKB i w 2011 roku utrzyma się na zbliżonym poziomie, zaś od roku 2012 zacznie spadać - poinformował...

18.02.2011 | aktual.: 18.02.2011 10:53

18.02. Warszawa (PAP) - Dług publicznych w 2010 roku wyniósł blisko 53,5 proc. PKB i w 2011 roku utrzyma się na zbliżonym poziomie, zaś od roku 2012 zacznie spadać - poinformował wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

"Według szacunku Ministerstwa Finansów w 2010 r. relacja długu do PKB ukształtowała się blisko poziomu 53,5 proc. i tym samym próg 55 proc. nie został przekroczony" - poinformował Daniluk w odpowiedzi na interpelację poselską.

"Można oczekiwać, że relacja długu publicznego do PKB w 2011 r. utrzyma się na zbliżonym poziomie co w 2010 r., a w kolejnych latach będzie spadać. Z uwagi na znaczny udział długu w walutach obcych w długu Skarbu Państwa duże znaczenie dla kształtowania się tej relacji będzie miał poziom kursu złotego na koniec poszczególnych lat" - dodał.

Daniluk podkreśla także, że resort finansów podjął kroki mające istotne znaczenie dla ograniczenia przyrostu długu publicznego, w tym zmniejszenia jego relacji do PKB.

"Są to m.in. planowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym" - podkreśla wiceminister finansów.

Dodaje również, że działania mające na celu stabilizację sytuacji sektora finansów publicznych oraz zapobieżenie przekroczenia przez dług publiczny progu 55 proc. zostały zapisane w znowelizowanej w grudniu 2010 roku ustawie o finansach publicznych.

"Jest to wzmocnienie systemu zarządzania płynnością budżetu państwa, polegające na obowiązku lokowania przez jednostki sektora finansów publicznych wolnych środków na rachunku ministra finansów. (...) W uzasadnieniu projektu ustawy przyjęto, iż wprowadzenie nowych regulacji wpłynie na obniżenie państwowego długu publicznego o 19,8 mld zł (1,3 proc. PKB). Ostateczna skala zmniejszenia długu zależeć będzie od wartości wolnych środków w posiadaniu jednostek objętych ustawą w 2011 r." - poinformował Daniluk.

"Jest to także wprowadzenie wydatkowej reguły dyscyplinującej w celu osiągnięcia trwałej stabilności finansów publicznych, która polega na ograniczeniu kwoty wydatków publicznych państwa do poziomu tempa inflacji powiększonej o 1 pkt procentowy. Wzmocnienie procedur ostrożnościowych, gdy relacja państwowego długu publicznego do PKB przekracza 55 proc." - dodaje. (PAP)

bg/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finansedługbudżet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)