Dług publiczny w '10 ok. 53,5 proc. PKB; w '11 podobnie - Radziwiłł, MF

18.01. Warszawa (PAP) - Dług publiczny w relacji do PKB w 2010 roku nie przekroczył drugiego progu ostrożnościowego z ustawy o finansach publicznych i ukształtował się na poziomie...

18.01. Warszawa (PAP) - Dług publiczny w relacji do PKB w 2010 roku nie przekroczył drugiego progu ostrożnościowego z ustawy o finansach publicznych i ukształtował się na poziomie około 53,5 proc. PKB, w bieżącym roku ta relacja będzie podobna jak w 2010 r. - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

"Według szacunku Ministerstwa Finansów w 2010 r. relacja długu do PKB zbliżona była do poziomu 53,5 proc. i tym samym próg 55 proc. nie został przekroczony" - napisał Radziwiłł w odpowiedzi na interpelację poselską.

Dodał, że istotne znaczenie dla ograniczenia przyrostu długu publicznego w 2011 roku, w tym zmniejszenia jego relacji do PKB, będą miały planowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym.

"Można oczekiwać, że relacja długu publicznego do PKB w 2011 r. utrzyma się na poziomie zbliżonym do poziomu z 2010 r., a w kolejnych latach będzie spadać" - podkreśla Radziwiłł.

"Z uwagi na znaczny udział długu w walutach obcych w długu Skarbu Państwa duże znaczenie dla kształtowania się tej relacji będzie miał poziom kursu złotego na koniec poszczególnych lat" - dodaje.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie fundusze emerytalne otrzymują obecnie.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez przedstawicieli rządu projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu między 15 a 20 lutego br., a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

Wiceminister finansów przypomina także, że obok zmian w OFE, rząd dla ograniczenia przyrostu długu publicznego planuje także wzmocnienie systemu zarządzania płynnością budżetu państwa polegające na obowiązku lokowania przez jednostki sektora finansów publicznych wolnych środków na rachunku MF, wprowadzenie wydatkowej reguły dyscyplinującej w celu osiągnięcia trwałej stabilności finansów publicznych, która polega na ograniczeniu kwoty wydatków publicznych państwa do poziomu tempa inflacji powiększonej o 1 pkt proc. oraz wzmocnienie procedur ostrożnościowych, gdy relacja państwowego długu publicznego do PKB przekracza 55 proc. (PAP)

bg/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansebudżetdług

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)