Trwa ładowanie...
dejp9cp

Dług publiczny wg metodologii krajowej w '12 poniżej 53 proc. PKB - Kowalczyk, MF

31.12. Warszawa (PAP) - Dług publiczny w relacji do PKB, liczony według metodologii krajowej, w 2012 roku powinien się ukształtować poniżej 53 proc., zaś liczony według metodologii...

dejp9cp
dejp9cp

31.12. Warszawa (PAP) - Dług publiczny w relacji do PKB, liczony według metodologii krajowej, w 2012 roku powinien się ukształtować poniżej 53 proc., zaś liczony według metodologii UE poniżej 56 proc. - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"Uwzględniając dzisiejszy kurs walutowy szacujemy, że relacja długu publicznego do PKB wg polskiej metodologii powinna w 2012 roku kształtować się poniżej 53 proc., a według definicji unijnej poniżej 56 proc." - poinformował w komunikacie Kowalczyk.

"Tym samym rok 2012 jest pierwszym rokiem, w którym odwrócony został rosnący trend relacji długu publicznego do PKB. W stosunku do 2011 r. relacja długu publicznego do PKB powinna spaść co najmniej o 0,5 pkt proc." - dodał.

W 2011 roku relacja długu do PKB według polskiej metodologii wyniosła 53,5 proc., a według definicji unijnej 56,4 proc. PKB.

dejp9cp

Kowalczyk informuje również, że spadek relacji długu publicznego do PKB nastąpił pomimo znacznego poziomu środków zgromadzonych na rachunkach MF na prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych.

"Poziom tych środków w relacji do PKB wyniósł na koniec bieżącego roku co najmniej 1,7 proc. PKB i o tyle zwiększył relację długu publicznego do PKB" - napisał wiceminister.

"Bez zgromadzenia środków na prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych relacja długu do PKB na koniec 2012 r. byłaby zbliżona według polskiej metodologii do 51 proc., a według definicji unijnej do 54 proc." - dodał.

Kowalczyk przypomniał również, że ostateczna relacja długu publicznego do PKB za 2012 rok obwieszczona zostanie w maju 2013 roku po zebraniu danych o zadłużeniu wszystkich jednostek sektora finansów publicznych i podaniu przez GUS informacji o nominalnym PKB. (PAP)

bg/ jtt/

dejp9cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dejp9cp