Trwa ładowanie...
dcgv7s7

Długi alimentacyjne rosną. Już 12 mld złotych

Rodzice nie wypłacili swoim dzieciom w 2019 roku aż miliarda złotych alimentów. Kwota długów rośnie z roku na rok, a swoich obowiązków nie spełnia aż 84 proc. rodziców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nierzetelni rodzice są już winni swoim dzieciom 12 mld zł
Nierzetelni rodzice są już winni swoim dzieciom 12 mld zł (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
dcgv7s7

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", kwoty zaległości sięgają już w sumie 12 miliardów złotych. To dane stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty.

Kwota ta rośnie w zastraszającym tempie, bo jeszcze w 2015 roku wynosiła niecałe 6 mld zł. Co jednak ciekawe, liczba dłużników wcale nie rośnie. W 2017 roku było ich ponad 307 tysięcy, dziś to jest 301 tys. osób.

Rośnie za to średni dług alimenciarza. Obecnie sięga on już 40,7 tys. zł.

dcgv7s7

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Najwięcej dłużników jest wśród mężczyzn w średnim wieku. Takich osób jest w sumie aż 284 tys. Jak pisze "Wyborcza", koronnym argumentem jest to, że "nie będą utrzymywać swoich byłych partnerek".

dcgv7s7

Władza próbuje walczyć z tymi, którzy nie płacą na swoje dzieci. Po zmianach w Kodeksie karnym dłużnicy mogą być ścigani przez prokuratora już po 3 miesiącach uchylania się od tego obowiązku.

Nowe przepisy mają również zapobiegać sytuacjom, w których pracodawcy zatrudniają alimenciarzy za minimalne wynagrodzenie, a resztę wypłacają bez umowy, niejako "pod stołem". Za takie praktyki grozi kara nawet do 45 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcgv7s7

Podziel się opinią

Share
dcgv7s7
dcgv7s7