Trwa ładowanie...
d4h1ihl
02-06-2016 10:37

DNB i Deloitte: Wyjściem z pułapki średniego dochodu - zagraniczne przejęcia

Warszawa, 02.06.2016 (ISBnews) - Polskie firmy muszą przejmować zagraniczne podmioty i przenosić część produkcji do Polski. W ten sposób mają wpływ na to, by Polska wyszła z pułapki średniego dochodu, wynika z analizy DNB i Deloitte. 

Share
d4h1ihl

"Sondaż przeprowadzony przez Bank DNB potwierdza, że przenoszenie produkcji do Polski to najczęściej realizowana strategia przy przejmowaniu zagranicznych firm. 38% przedsiębiorstw, które wypowiedziało się w ankiecie deklaruje, że z powodzeniem realizowała zagraniczne przejęcia i planuje kolejne. Ciągle jeszcze spora cześć firm (44% ankietowanych) nie wykonywała i nie planuje tego typu ruchów" - czytamy w komunikacie.

Jeśli Polska miałaby podążać drogą podobną do Hiszpanii i osiągnąć poziom konwergencji 75% PKB Niemiec na mieszkańca około 2050 r., to u nas średnie realne tempo wzrostu PKB musi wynieść 2,4%. To z kolei sprawia, że średnia stopa inwestycji w polskiej gospodarce musiałaby osiągnąć poziom około 22%. Przy średniej stopie oszczędności w latach 1995-2015 na poziomie 18% oznaczałoby to lukę inwestycji i oszczędności na poziomie 4% PKB rocznie i ciągle wysoki deficyt kapitału, wynika z analizy DNB i Deloitte "Kierunki 2016. Polska w pułapce średniego dochodu".
"Polskie firmy powinny podnosić swoje oszczędności i poprawiać swoje zyski głównie poprzez ekspansje na rynki UE, przejmowanie zachodnich podmiotów, z których część produkcji byłaby przenoszona do kraju, a pozyskiwana technologia pozwalałaby podnosić krajową produktywność czynników produkcji" - powiedział członek zarządu Deloitte Consulting Rafał Antczak, cytowany w komunikacie.

Jak pokazuje ankieta przeprowadzona przez Bank DNB, 44% badanych firm nie realizowała ani nie planuje akwizycji zagranicznych. Na przeciwległym biegunie jest niemal równie duża grupa (38%), która z powodzeniem realizowała zagraniczne przejęcia i planuje kolejne. 18% firm nie realizuje, ale jednak planuje zagraniczne ekspansje. Ten sam sondaż potwierdza, że strategia, którą najczęściej realizują firmy przy przejmowaniu zagranicznych podmiotów, to przenoszenie produkcji do Polski (robi tak 40% spośród nich). Z kolei 12% przedsiębiorstw postępuje odwrotnie i alokuje produkcję za granicą, a 14% ankietowanych - zwiększa zatrudnienie za granicą, podano także.

"Czynnikami niewątpliwie poprawiającymi efektywność polskich firm są przejęcia zagraniczne jako sposób zdobywania rynków zagranicznych. W ramach akwizycji, przedsiębiorstwa przenoszą czynniki produkcji do Polski korzystając z ekonomii skali, tańszej siły roboczej czy - w końcu - korzystniejszych rozwiązań podatkowych. W tym kontekście kapitalne znaczenie ma budowa silnej, globalnej marki konkurującej na rynkach zagranicznych nie tylko ceną, ale również jakością. Wreszcie także, firmy przejmują zachodnie style zarządzania" - podsumował dyrektor zarządzający pionem biur sektorowych DNB Bank Polska Marcin Prusak, również cytowany w komunikacie.

(ISBnews)

d4h1ihl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h1ihl
d4h1ihl