Dni wolne dla wyznawców wiary innej niż katolicka

Na liście dni wolnych od pracy w Polsce znajdują się święta państwowe i religijne, ale tylko katolickie.

Dni wolne dla wyznawców wiary innej niż katolicka

12.04.2012 | aktual.: 13.04.2012 14:12

Na liście dni wolnych od pracy w Polsce znajdują się święta państwowe i religijne, ale tylko katolickie. Jednak pracownicy wyznający wiarę inną niż katolicką również mają prawo do dni wolnych od pracy w celu obchodzenia własnych świąt religijnych. Gwarantuje im to ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Zgodnie z ustawą warunkami udzielenia zwolnienia od pracy jest obowiązek odpracowania dnia ustawowo wolnego od pracy, a także brak prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych.

Możliwe jest także zastosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy, jeśli pracownik chce mieć wolne w określonym dniu każdego tygodnia.

Pracownik innego wyznania, pracując w dni ustawowo wolne, które nie są dla niego świąteczne, otrzyma normalne wynagrodzenie jak za każdy inny dzień pracy. Za dzień zwolnienia od pracy nie otrzyma wynagrodzenia.

Odpłatność za dzień zwolnienia od pracy pracownik może otrzymać tylko jeśli przepisy wewnętrzne pracodawcy przewidują takie rozwiązanie lub pracodawca postąpi zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika i wypłaci wynagrodzenie. Natomiast za dzień, w którym pracownik będzie odpracowywał zwolnienie od pracy, pracodawca powinien wypłacić mu normalne wynagrodzenie.

Z uprawnienia do żądania dodatkowego dnia wolnego od pracy skorzystać mogą tylko członkowie takich grup religijnych, które mają status kościoła lub związku wyznaniowego. Ich rejestr prowadzony jest przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

AM

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)