Trwa ładowanie...
d3r6s1k

Do końca roku rybacy nie będą mogli łowić dorszy

Do końca tego roku polscy rybacy nie będą
mogli łowić dorszy z tzw. stada "wschodniego". Nadal możliwe są
natomiast połowy w zachodniej części Bałtyku - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa.

d3r6s1k

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zakaz połowów na Bałtyku Wschodnim został wydany w poniedziałek wieczorem i dotyczy wszystkich krajów, które prowadzą tam połowy dorsza, w tym Polski.
_ Tegoroczne kwoty zostały wyczerpane _ - powiedziała rzeczniczka KE ds. rybołówstwa Nathalie Charbonneau.

Jak poinformował resort rolnictwa, za wstrzymanie połowów w czerwcu i we wrześniu będą wypłacane rekompensaty finansowe. Rybacy otrzymają pieniądze po uruchomieniu programu operacyjnego w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego. W lipcu i sierpniu br. obowiązywał unijny zakaz połowów, ale za ten okres rekompensaty nie przysługują.

Resort rolnictwa wyjaśnia, że powodem wstrzymania połowów w tym roku jest wykorzystanie przyznanego Polsce limitu połowów dorszy. Tegoroczna kwota połowowa dorsza dla polskich rybaków na Bałtyku Wschodnim wynosi 9450 ton.

Biuro prasowe resortu zaznacza, że w 2009 roku kwota połowowa dorszy będzie zwiększona o 15 proc., ale będzie Polsce odjęta kwota 2400 ton dorsza jako "spłata" części kary nałożonej przez KE za połów dorszy ponad przyznany limit w 2007 roku.

Łączna kwota połowów dorsza dla Polski wyniesie prawdopodobnie ok. 11,5-12 tys. ton, czyli na poziomie zbliżonym do roku bieżącego.

Ostateczne decyzje co do wielkości kwot połowowych na Morzu Bałtyckim podejmie Rada Ministrów EU pod koniec października br.

d3r6s1k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r6s1k