Trwa ładowanie...
d2nwbsz

Do końca roku Sejm powinien zająć się paktem fiskalnym - Kopacz

...

Share
d2nwbsz

21.11. Warszawa (PAP) - Do końca roku Sejm powinien zająć się ustawą w sprawie ratyfikacji paktu fiskalnego - powiedziała w środę marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

We wtorek rząd zaakceptował wniosek szefa MSZ o ratyfikację paktu fiskalnego (za zgodą wyrażoną w ustawie) i przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

Kopacz była pytana o to, kiedy Sejm zajmie się paktem fiskalnym podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie. Marszałek zaznaczyła, że przed posłami jest jeszcze długa i ważna debata dotycząca budżetu państwa, a posiedzeń Sejmu do końca roku pozostało niewiele.

"Będziemy się starali pogodzić wszystko to, co najważniejsze, aby odbyło się to w ciągu tych posiedzeń do końca roku" - powiedziała Kopacz.

d2nwbsz

Dodała, że kwestią paktu fiskalnego nie zajmowało się jeszcze Prezydium Sejmu, ani Konwent Seniorów.

"Ale decyzja w tej sprawie na następnym Prezydium i Konwencie zapadnie" - zapowiedziała Kopacz. Sejm zbierze się w tym roku jeszcze dwa razy: na posiedzeniu w dniach 5-7 grudnia oraz 11-14 grudnia.

Premier Donald Tusk mówił we wtorek, że "dla takich państw jak Polska ratyfikacja paktu fiskalnego umożliwia uczestniczenie w dyskusjach zarówno o przyszłym kształcie strefy euro, jak i o ewentualnych zmianach w samym pakcie fiskalnym, nie nakładając żadnych zobowiązań na Polskę, dopóki Polska nie stanie się członkiem strefy euro".

Podpisany 30 stycznia w Brukseli pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w państwach eurolandu. Ustanawia on nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Traktat ma wejść w życie w 2013 r., po ratyfikacji w 12 krajach euro. Polskę będzie obowiązywał dopiero, gdy przyjmie unijną walutę.(PAP)

hgt/ par/ ura/ asa/

d2nwbsz

Podziel się opinią

Share
d2nwbsz
d2nwbsz