Trwa ładowanie...
d2vlkrf
09-03-2017 13:50

Do sierpnia w Rudzie Śląskiej powstanie 165 mieszkań czynszowych

Do sierpnia br. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Dombud zakończy budowę 165 niedrogich mieszkań czynszowych w Rudzie Śląskiej. Inwestycja szacowana na 35 mln zł otrzymała wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego w postaci 22,2 mln zł preferencyjnego kredytu.

d2vlkrf
d2vlkrf

165 mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach powstanie przy ul. Kędzierzyńskiej i Czempiela. Częściowe finansowanie inwestycji zapewnia BGK w ramach rządowego programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC). Część inwestycji dofinansowuje także gmina Ruda Śląska.

Mieszkania będą zlokalizowane w dwóch budynkach. Powierzchnia lokali mieszkalnych wyniesie od 46 do 73 m kw., a najemcami 100 mieszkań będą rodziny z dziećmi. Inwestycja ruszyła w marcu 2016 r. i ma zakończyć się w sierpniu br.

"Mieszkania będą oddane w standardzie pod klucz, co gwarantuje możliwość szybkiego zasiedlenia zaraz po odbiorze. 99 lokali trafi do mieszkańców wskazanych przez gminę, a pozostali najemcy będą mogli zawrzeć umowę z TBS-em o partycypację w wysokości 25 proc. wartości mieszkania. Czynsze nie przekroczą 5 proc. wartości odtworzeniowej ogłoszonej przez wojewodę, dzisiaj jest to 14,66 zł za m kw." - powiedział prezes TBS Dombud Andrzej Nowiński.

Łączny koszt inwestycji TBS Dombud wynosi ponad 35 mln zł, z czego 22,2 mln zł to preferencyjne kredyty udzielone przez BGK na okres 30 lat.

d2vlkrf

"Bank Gospodarstwa Krajowego od lat wspiera rozwój mieszkalnictwa dla osób o umiarkowanych dochodach. Współpraca z TBS Dombud rozpoczęła się w 2003 r. Dotychczas udzieliliśmy spółce 10 kredytów na łączną kwotę 89,8 mln zł, współfinansując budowę 1020 mieszkań" - powiedział dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK Dariusz Stachera.

Zgodnie z przyjętym w listopadzie ubiegłego roku przez rudzkich radnych "Programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2017-2021", w ciągu pięciu lat w Rudzie Śląskiej przy udziale lokalnego samorządu powstanie ok. 300 mieszkań. Budowane przez TBS Dombud mieszkania to część tego programu.

"Gmina dofinansuje w 25 proc. 99 z tych 165 mieszkań. Będziemy mogli wskazać osoby, które będą mogły je zasiedlić. Do zrealizowania pozostanie więc ok. 200 mieszkań zapisanych w programie. Będą one powstawały w różnych formułach" - powiedział PAP wiceprezydent miasta Michał Pierończyk.

Według danych z listopada, w liczącej ok. 140 tys. mieszkańców Rudzie Śląskiej na mieszkanie komunalne oczekuje ok. 1150 gospodarstw domowych, jeszcze dwa lata temu było to 4200 oczekujących.

d2vlkrf

Miasto jest właścicielem nieco ponad 12 proc. mieszkań w Rudzie Śląskiej. Jeszcze pięć lat temu odsetek ten wynosił 15 proc. Prawie 27 proc. rudzkich mieszkań znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowych, ponad połowa mieszkań jest w rękach prywatnych. W Rudzie Śląskiej jest ok. 7200 mieszkań komunalnych, natomiast liczba lokali socjalnych to ok. 1300, z czego blisko 400 jest wynajmowanych od spółdzielni mieszkaniowych.

Bank Gospodarstwa Krajowego inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując z innymi instytucjami z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym ze strategicznych zadań BGK jest wspieranie aktywności zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza także programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

d2vlkrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vlkrf