Do września PE może zająć oficjalne stanowisko wobec gazu łupkowego

Najpóźniej do września Parlament Europejski w głosowaniu plenarnym powinien określić po raz pierwszy swoje oficjalne stanowisko wobec gazu łupkowego - poinformował sprawozdawca raportu PE o wpływie wydobycia gazu łupkowego na środowisko Bogusław Sonik (PO).

- Efektem głosowania będzie opinia PE, czy potrzebne są nowe przepisy (środowiskowe) regulujące wydobywanie gazu łupkowego w Europie, czy obecne przepisy są wystarczające - powiedział we wtorek dziennikarzom w Brukseli Sonik. Dodał, że raport powstanie w ciągu następnych 40 dni i będzie poddany pod głosowanie w komisji ochrony środowiska PE do czerwca. Jego zdaniem, raport będzie poddany pod głosowanie całego PE najpóźniej do września br.

Zieloni w PE chcą zakazania w całej UE wydobycia gazu łupkowego jedyną dostępną dotąd metodą szczelinowania hydraulicznego; taki zakaz ustanowiła Francja. Przeciwnicy gazu łupkowego uważają, że jego wydobycie negatywnie wpływa na środowisko m.in. zanieczyszcza wody gruntowe, zagrażając tym samym zdrowiu człowieka.

- Debata (poprzedzająca raport - PAP) jest potrzebna, aby przedstawić doświadczenia krajów takich jak Polska, która już dokonuje odwiertów i skonfrontować fakty z pewnego rodzaju uprzedzeniami, które są często wykorzystywane politycznie przez przeciwników wydobywania gazu łupkowego - powiedział Sonik.

We wtorek odbyło się w PE seminarium poświęcone przygotowaniu raportu PE o wpływie gazu łupkowego na środowisko, którego sprawozdawcą jest Sonik. Seminarium przygotował niemiecki Wuppertal Institute for Climate, Environment and Energy, ten sam, który wykonał krytyczny raport o gazie łupkowym w czerwcu 2011 r. Sonik protestował przeciwko wyborowi tego instytutu przez dyrekcję wewnętrzną europarlamentu, jednak bez skutku.

- Protestowałem przeciwko temu faktowi, tym nie mniej podjęto starania, aby seminarium było na tyle obiektywne, aby nikt nie mógł później zgłosić zastrzeżeń, że było tendencyjne - zapewnił europoseł.

Pod koniec stycznia KE opublikowała raport, z którego wynika, że na tym etapie nie ma potrzeby tworzenia nowych przepisów UE, jeśli chodzi o poszukiwania gazu łupkowego. Komisja będzie jednak badać sprawę i nie wyklucza zmian, gdy produkcja gazu z łupków ruszy w Europie na dużą skalę.

Z Brukseli Julita Żylińska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)