Trwa ładowanie...
waluty

Dobre dane z USA, lekka przecena na rynkach EM

Dzisiejszy dzień przyniósł publikację wielu ciekawych figur z amerykańskiej gospodarki, z których większość zaskoczyła pozytywnie. To oczywiście lekko umocniło dolara oraz podbiło rentowności amerykańskich 10-latek.

Share
Dobre dane z USA, lekka przecena na rynkach EM
Źródło: Flickr / CC, Fot: lolipop
d3ereth

Najmocniej zaskoczyły dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w kwietniu. Wzrosły one o 0,8% m/m, podczas gdy rynek oczekiwał spadku o 0,7%. Bez uwzględniania środków transportu zamówienia wzrosły o 0,1% m/m. Dodatkowo w górę zrewidowano dane za marze. Odpowiednio z 2,6% m/m do 3,6% i z 2,0% m/m do 2,9%. Mocno pozytywnie zaskoczył również odczyt indeksu PMI dla usług w USA. Wyniósł on 58,4 pkt. przy konsensusie na poziomie 54,5 pkt. Dane te jednoznacznie są korzystne dla dolara i dolar faktycznie lekko się umacnia w ostatnich godzinach. O ile umocnienie w stosunku do walut krajów rozwiniętych jest niezbyt silne, o tyle w stosunku do walut krajów EM dolar umacnia się dość zdecydowanie.

Na czele przeceny walut krajów rozwijających się jest lira turecka. Premier Erdogan wyraził dziś niezadowolenia związane z tylko 0,5-procentowej obniżki stóp przez Banku Turcji i stwierdził, że bank powinien ciąć stopy bardziej zdecydowanie. Dość mocno osłabia się dziś także rand południowoafrykański. Jest to przede wszystkim efekt słabych danych o PKB w I kw. Gospodarka RPA skurczyła się w I kwartale o 0,6% q/q, po bardzo mocnym wzrośnie w IV kwartale 2013 r (+3,8% k/k).

Dział Analiz XTB

d3ereth

Podziel się opinią

Share
d3ereth
d3ereth