Dodatkowe pieniądze do emerytury? Tak, ale trzeba złożyć wniosek
Wprowadzony w 2019 roku przez rząd Zjednoczonej Prawicy program "Mama 4+", to dodatek do emerytury. Aby go otrzymać, seniorzy muszą spełnić określone warunki oraz złożyć odpowiedni wniosek. Co trzeba zrobić?
09.08.2023 | aktual.: 09.08.2023 12:04
W 2019 roku został wprowadzony dodatek do emerytury "Mama 4+". Program ten dotyczy seniorów, którzy wychowując co najmniej czwórkę dzieci, nie podjęli pracy zarobkowej. Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić warunki określone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla kogo jest program "Mama 4+"?
"Mama 4+", pomimo swojej mylącej nazwy, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Program ten ma wspomóc rodziców, którzy ze względu na opiekę nad co najmniej 4 dzieci musieli zrezygnować z pracy zarobkowej. Jego zadaniem jest zapewnienie podstawowych środków do życia i zrekompensowanie strat poniesionych w wyniku braku zatrudnienia.
Przede wszystkim program skierowany jest do osób, które osiągnęły odpowiedni wiek:
- 60 lat dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci,
- 65 lat dla mężczyzn, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas nie uczestniczyła w ich wychowaniu.
Warto także podkreślić, że dodatek przysługuje osobom, które wychowały lub urodziły dzieci własne, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze z dodatku "Mama 4+"?
Aby złożyć wniosek o dodatek z programu "Mama 4+" należy:
- mieszkać w Polsce przez co najmniej 10 lat i mieć tutaj "ośrodek interesów życiowych",
- posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z krajów członkowskich UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) wraz z prawem pobytu lub prawem stałego pobytu w Polsce,
- w przypadku cudzoziemców należy posiadać zalegalizowany pobyt w Polsce.
Żeby otrzymać powyższe świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS wraz z informacjami dotyczącymi danych personalnych dzieci, sytuacji finansowej, osobistej oraz rodzinnej, oraz innymi dokumentami, które mogą mieć wpływ na decyzję o przyznaniu pieniędzy z programu "Mama 4+".
Wysokość świadczenia jest zależna od wysokości podstawowej emerytury. Osoby, które nie pobierają emerytury lub renty mają prawo do dodatku w kwocie najniższego świadczenia emerytalnego, czyli po marcowej waloryzacji 1588,44 brutto (1445,48 zł netto).
Również seniorzy, którzy pobierają emeryturę lub rentę mają prawdo do dodatku z programu "Mama 4+". Jednak tylko w przypadku, gdy wysokość podstawowego świadczenia jest niższa od minimalnej emerytury. W takiej sytuacji dodatek będzie równy różnicy pomiędzy najniższą emeryturą a emeryturą pobieraną przez seniora.