Dokąd po najlepszą lokatę?

Oprocentowanie lokat w bankach rośnie jak na drożdżach. Amatorom depozytów może być jednak trudno zorientować się w dynamicznie zmieniającej się ofercie. Analitycy Open Finance ocenili więc dostępne na rynku lokaty.

Dokąd po najlepszą lokatę?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W przygotowanym ratingu pod uwagę wzięliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Jako że ich stawki zmieniają się w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W ten sposób wytypowaliśmy 35 najlepszych lokat dostępnych w polskich bankach.

Najlepszą propozycję na trzy miesiące dla kwoty 5 tys. PLN ma Nordea Bank z oprocentowaniem 10 proc. w skali roku, w tym przypadku trzeba jednak pamiętać o obowiązku założenia konta w banku. Osoby, które dysponują kwotą 20 tys. PLN, mogą wybrać się do AIG Banku, Dominet Banku, Fortis Banku, Noble Banku czy Polbanku, gdzie zakładając kwartalną lokatę, mogą liczyć na oprocentowanie na poziomie 9 proc., a w Banku Polskiej Spółdzielczości nawet 9,09 proc. Najlepszy depozyt na pół roku dla 5 tys. PLN ma z kolei nowy gracz na rynku czyli Allianz Bank, oferujący polisę lokacyjną przynoszącą 10,5 proc. w skali roku. W przypadku kwoty 20 tys. PLN możemy liczyć na 11 proc. wykupując polisę w Noble Banku, który oferuje najwyższe stawki także dla rocznych depozytów. I tak przy kwocie 5 tys. PLN w Noble Banku można zarobić na lokacie 9,4 proc., z kolei deponując 20 tys. PLN zyskamy 11,5 proc. z polisy lokacyjnej. Podobnie będzie w przypadku dwuletnich lokat, gdzie oprocentowanie sięga 10 proc.

Z punktu widzenia klienta najnowsze propozycje banków są sporą atrakcją. Tak wysokiego oprocentowania lokat nie notowano od kilku lat. Jednak niebawem odejdą one w przeszłość, bo Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła już cykl obniżek stóp procentowych. W tej sytuacji najbardziej opłaca się zakładać długoterminowe lokaty o stałym oprocentowaniu, tak aby mieć zagwarantowaną wysoką stawkę, nawet gdy na rynku obowiązywać będą już inne tabele. Decydując się na wybór lokaty na początek warto ustalić ile pieniędzy i na jaki czas możemy zamrozić bez konieczności sięgania po nie. Trzeba bowiem pamiętać, że lokata zerwana przed czasem oznacza zazwyczaj jedynie zwrot zainwestowanego kapitału i ewentualnie „śladowych” odsetek. Gdy już zorientujemy się jaka lokata najbardziej nam odpowiada, wypadałoby wybrać taką, która przyniesie najwyższe zyski. Przy tak prostym produkcie bankowym jakim niewątpliwie jest lokata, liczy się maksymalny wynik. Warto jedynie zwrócić uwagę, czy założenie depozytu nie będzie wiązać się z
obowiązkiem spełnienia dodatkowych warunków: założenia konta w banku czy polecenia innego klienta.

Mateusz Ostrowski, Michał Sadrak – Open Finance

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)