Trwa ładowanie...

Dolar najtańszy od miesiąca. Gospodarka USA łapie zadyszkę

W drugim kwartale tego roku gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijała się w tempie 1,2 proc.

Share
Dolar najtańszy od miesiąca. Gospodarka USA łapie zadyszkęŹródło: WP.PL, fot: windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr
d30tbmd

Kurs wymiany dolara spadł w piątek o prawie 6 groszy. To reakcja m.in. na słabe dane o wzroście PKB w Stanach Zjednoczonych. To może opóźnić podwyżki stóp procentowych za Oceanem.

W drugim kwartale tego roku gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijała się w tempie 1,2 proc. To o połowę gorszy wynik od spodziewanych 2,5 proc. Jak by tego było mało, Biuro Analiz Ekonomicznych USA zrewidowało dane za pierwszy kwartał z 1,1 proc. do 0,8 proc.

- Za tak słaby odczyt odpowiada m.in. spadek inwestycji o 3,2 proc., który obejmuje wydatki zarówno indywidualne, jak i biznesowe. Jest to największa zniżka w dynamice tego wskaźnika od 7 lat. Co więcej, skurczyły się także wydatki rządowe - o 0,9 proc., czyli najwięcej od ponad dwóch lat. Powodem jest głównie cięcie nakładów na wojsko - zauważa Daniel Kostecki, analityk HFT Brokers.

d30tbmd

Najnowsze informacje odbiły się na notowaniach walut powiązanych z dolarem. W większości tracił on na wartości. W stosunku do naszej waluty nawet o blisko 6 groszy. Po godzinie 18:00 kurs jest poniżej 3,90 zł.

Obserwuj piątkowe notowania dolara

Spadek kursu dolara obserwujemy zresztą już trzeci dzień z rzędu. W efekcie złoty jest najmocniejszy od ponad miesiąca.

Jak wskazuje Daniel Kostecki, najnowsze dane przekładają się na oczekiwania inwestorów odnośnie pozostawienia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na niezmienionym poziomie. Jeszcze przed publikacją zza oceanu rynkowe szanse na brak zmian stóp we wrześniu wynosiły 76 proc. Po publikacji wzrosły do 88 proc.

d30tbmd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30tbmd
d30tbmd