Trwa ładowanie...

Dolar największym zwycięzcą tego roku na rynku walutowym

Na początku grudnia amerykańska waluta przełamała poziom 4 zł.

Dolar największym zwycięzcą tego roku na rynku walutowymFot: PeteLinforth / pixabay (CC0 Public Domain)
d4345rd
d4345rd

Poniedziałkowa sesja rozpoczyna ostatni tydzień handlu w tym roku. W nadchodzących dniach nie zostaną co prawda opublikowane żadne istotne dane, niemniej jednak końcówka roku często charakteryzuje się sporymi ruchami na rynku walutowym, które mogą dotknąć także polskiego złotego. Największym zwycięzcą 2015 roku był bez dwóch zdań amerykański dolar, którego siłę mogliśmy obserwować zwłaszcza w stosunku do naszej rodzimej waluty - komentuje Jakub Stasik, analityk XTB.

Warto przypomnieć, iż na początku grudnia dolar wyceniany w polskiej walucie, po raz pierwszy od wielu lat znalazła się powyżej psychologicznej bariery 4 złotych, co stanowiło około 33 proc. umocnienie amerykańskiej waluty od dołka z lipca 2014 roku.

Notowania dolara amerykańskiego w stosunku do złotego w tym roku

Rajd pary USD/PLN wynikał zarówno z umocnienia dolara, jak i z osłabienia polskiego złotego, jednak w ostatnich dniach możemy obserwować lekką korektę wcześniejszych wzrostów. Nie można się temu dziwić, gdyż ostatnie dni danego roku to zazwyczaj okres zamykania pozycji przez największych graczy na rynku, co prowadzi do częściowego odwrócenia wcześniejszych ruchów. W związku z tym ostatnie osłabienie dolara może być traktowane jako przejściowa korekta, a siła dolara może stać się widoczna już od pierwszych godzin handlu w nowym roku.

Słabość dolara widoczna jest nie tylko w stosunku do walut krajów wschodzących, ale także do euro, jena czy też szwajcarskiego franka. Z wspomnianej trójki najciekawiej prezentuje się sytuacja japońskiego jena, który może zakończyć bieżący rok na nieznacznym plusie w stosunku do amerykańskiego dolara. Co prawda para cena dolara wyrażona w jenach (USD/JPY) rośnie od początku roku jedynie 0,6 proc. i zmierza w kierunku czwartej rocznej straty z rzędu, niemniej jednak ewentualna kontynuacja słabości dolara może sprawić, iż jen przerwie swoją niechlubną passę.

d4345rd

Japońskiej walucie nie pomagają jednak dane z tamtejszej gospodarki. Zarówno produkcja przemysłowa jak i sprzedaż detaliczna spadły w listopadzie o 1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, stanowiąc kiepską prognozę co do wzrostu gospodarczego w 4 kwartale kończącego się roku. Czy Bank Japonii zdecyduje się na dalsze luzowanie polityki monetarnej? Nie jest to wykluczone, zaś same decyzje BoJ mogą być w nadchodzącym roku (obok podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną) jednym z głównych tematów na rynkach finansowych.

d4345rd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4345rd