Dolar – słaby koniec tygodnia?
Nieco gorsze od prognoz dane o wzroście PKB za I kwartał (wzrost o 2,2 proc., wobec szacowanych 2,5 proc.), a także niższe wskazania deflatora PKB, stały się pretekstem do przyspieszenia spadków dolara w piątek po południu.
27.04.2012 16:49
Po prostu na rynek wróciły spekulacje na temat QE3, abstrahując od faktu, iż podstawy do takiego ruchu ze strony FED nie są zbyt duże. Ciekawa reakcja miała miejsce po publikacji nieco lepszego odczytu indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan – wzrósł na koniec kwietnia do 76,4 pkt. z 75,7 pkt. – dolar przez chwilę nieco zyskał. Bo teoretycznie, jeżeli sytuacja na rynku pracy rzeczywiście ma się pogarszać, to większy niepokój powinien pojawić się też po stronie konsumentów…
Ciekawe informacje napłynęły dzisiaj z Europy. Komisja Europejska oczywiście nie chciała komentować decyzji agencji S&P, która obcięła rating dla Hiszpanii, ale pojawiły się głosy, iż czerwcowy szczyt państw G-20 powinien być poświęcony sytuacji wokół sektora bankowego… Przedstawiciel Niemiec dodał wręcz, iż do takiego spotkania powinno dojść wcześniej. Czy to sygnał, iż ostrzeżenia S&P względem sytuacji hiszpańskich banków wzięto na poważnie? Optymizm nie jest jednak wskazany – już dwa tygodnie temu euro-oficjele dawali do zrozumienia, iż nie ma możliwości wsparcia hiszpańskich instytucji z publicznych pieniędzy (w postaci funduszy ratunkowych) – to zamknięte koło… Ciekawe informacje napłynęły od dwóch największych hiszpańskich graczy – Santandera i BBVA – poinformowali oni, iż wyczerpali już limit zakupów rządowych obligacji na ten rok. To sygnał, iż w najbliższym czasie powinniśmy zobaczyć większą aktywizację Europejskiego Banku Centralnego na rynku długu. Na dłuższą metę to negatywny sygnał, bo pokazuje,
iż stymulanty z dwóch programów LTRO po prostu się kończą…
Notowania EUR/USD przetestowały dzisiaj rejon wczorajszego szczytu (1,3262), nawet go nieco naruszyły (1,3269). Nie udało się złamać wskazywanej w raportach z poprzednich dni bariery 1,3260-70. To może sugerować pewną słabość rynku, ale dopiero zamknięcie dzisiejszego handlu poniżej 1,3225 dawałoby więcej wskazań pro-spadkowych.
Wykres dzienny EUR/USD
Kluczowe opory: 1,3265; 1,3285; 1,3300
Kluczowe wsparcia: 1,3225; 1,3200; 1,3185; 1,3145; 1,3130
Poniedziałkowy handel może być ciekawy, bo już o godz. 9:00 poznamy wstępne dane o PKB w Hiszpanii za I kwartał, które mogą okazać się gorsze od oczekiwań (-0,4 proc. kw/kw i -0,5 proc. r/r). W kontekście ostatniego finiszu przed druga tura wyborów prezydenckich we Francji (6 maja) najpewniej wrócą spekulacje nt. cięcia ratingu po wygranej Francois Hollande’a. Zwłaszcza, że przedstawiciel S&P przyznał w piątek, że agencja przygląda się sytuacji w pozostałych państwach strefy euro. Czy, zatem cięcie ratingu dla Hiszpanii będzie początkiem kolejnej serii? Zobaczymy. Na wokandę powinna wrócić też Grecja, zwłaszcza, że wybory parlamentarne zaplanowane na 6 maja, raczej nie przyniosą nic dobrego w kwestii kontynuacji reform.
Marek Rogalski
analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
| Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A |
| --- |