Dolar znalazł krótkoterminowe dno?
Wczoraj po południu zwróciłem uwagę, że wyprzedaż dolara może być zbyt duża i w krótkim terminie możemy zobaczyć odreagowanie. Nocny handel minął względnie spokojnie, a dzisiejszy kalendarz makro jest relatywnie pusty.
18.10.2013 11:30
Dane z Chin nie zaskoczyły (ani pozytywnie, ani negatywnie), a słowa szefa Banku Australii sugerujące spadek notowań dolara australijskiego, nie wpłynęły zbytnio na kurs tej waluty. Rynek czeka teraz na publikacje zaległych danych z USA – w krótkim terminie najważniejsze będą wrześniowe wyliczenia Departamentu Pracy USA, które poznamy we wtorek. Niewykluczone, że będą one dobre, co da nieznaczny pretekst do odbicia dolara. Zwłaszcza, że rynek nie odrzuca do końca możliwości ograniczenia QE3 na grudniowym posiedzeniu FED – patrz dzisiejszy artykuł Jona Hilsenratha w Wall Street Journal. Nie zmienia to faktu, że w dłuższym horyzoncie rynek może być w błędzie – QE3 zacznie ograniczać dopiero Janet Yellen.
Według chińskich statystyk PKB w II kwartale zwiększył się o 7,8 proc. r/r wobec 7,5 proc. r/r odnotowanych wcześniej (co jest zgodne z prognozami). Z kolei produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 10,2 proc. r/r (szacowano 10,1 proc. r/r), a sprzedaż detaliczna o 13,3 proc. r/r (prognozowano 13,5 proc. r/r). Z kolei inwestycje w aglomeracjach miejskich wzrosły o 20,2 proc. r/r. Powodów do niepokojów nie ma – może tylko poza rozczarowującymi danymi nt. eksportu, które poznaliśmy kilka dni temu.
Podczas swojego nocnego przemówienia Glenn Stevens, szef RBA dał do zrozumienia, że słabszy dolar australijski byłby lepszym scenariuszem dla gospodarki. Jest jednak oczywiste, że jeżeli rynek zaczyna już rozgrywać koniec cyklu obniżek i pomału szykować się na podwyżki stóp (choć jest to raczej realne najwcześniej za rok), to AUD pozostanie w średnioterminowym trendzie wzrostowym w relacji do dolara.
Na dziennym wykresie AUD/USD widać, że wczoraj doszło do złamania kluczowej strefy oporu 0,9515-75, która teraz będzie solidnym wsparciem. Nie wykluczone, że sprawdzimy to już za kilka dni, bo rynek dociera właśnie do kolejnego ważnego oporu na 0,9655-85. Ciekawe wnioski płyną z koszyka BOSSA USD. Rejon 67,20-30 pkt. może okazać się lokalnym wsparciem, z którego rozbudowana zostanie korekta wzrostowa „pod” wtorkowe dane. Według relacji na wykresie 4-godzinowym impulsem do umocnienia dolara (być może już za kilka godzin) będzie powrót powyżej poziomu 67,42 pkt. Do takiego scenariusza zachęca też fakt, że mamy początek weekendu i związaną z tym możliwość pokrywania zyskownych pozycji na koniec dnia.
Na wykresie EUR/USD widać coraz większe znaczenie oporu ze stycznia b.r. w okolicach 1,3710. Po tym jak wczoraj wieczorem i w godzinach nocnych nie doszło do powrotu poniżej naruszonego wczoraj ważnego poziomu 1,3645, popyt na euro próbuje wykorzystać sytuację do testu w/w kluczowego poziomu. Odbicie od 1,3710 może skutkować większą korektą. Pierwszym celem będzie wymieniana wczoraj strefa 1,3630-45.
[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/32172/20131018_raport_dzienny_fx.pdf )
Marek Rogalski
główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |