Dolar znowu wart jest 3 złote
Rynek złotego pozostaje pod wpływem rynku globalnego. Wspólna waluta w stosunku do złotego straciła na wartości osiągając minimum na poziomie 3,7695, a dolar 2,9877.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Notowania azjatyckie przyniosły nieznaczną deprecjację waluty amerykańskiej. Euro osiągnęło maksimum na poziomie 1,2615. Dziś z Eurolandu poznamy dynamikę produkcji przemysłowej za wrzesień. Poprzedni odczyt wyniósł 1,1% m/m. Jednak ze względu na okres, którego informacja ta dotyczy możliwy jest brak jej wpływu na zachowanie rynku eurodolara. Z USA poznamy tylko tygodniową zmianę zapasów paliw. Odczyt ten jednak może nie wpłynąć na notowania ropy, która traci na wartości pomimo obniżenia wydobycia. Ze względu na brak istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym możliwe jest pozostanie rynku pod wpływem emocji oraz analizy technicznej. Giełda w Nowym Jorku straciła na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 8693,96 pkt., tj. (-1,99)%. Z zachowania rynku można wywnioskować, iż inwestorzy wciąż obawiają się o stan gospodarki i przyszłe wyniki spółek.
Złoto nieznacznie zyskało na wartości, osiągając maksimum na poziomie 738,90 usd/oz.
O godzinie 08.03 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2596 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: ostatnie godziny przyniosły osunięcie się cen poniżej testowanej ostatnio kilkukrotnie figury 1,2700. Minimum wygenerowane zostało na poziomie 1,2475, co z technicznego punktu widzenia nie pozwala wykluczyć (w dłuższym terminie) aprecjacji dolara nawet w kierunku dołka z 28 października 1,2330. Wyraźne zatrzymanie spadków wskazuje jednak, że już obszar poniżej 1,2500 stanowi silną przestrzeń oporu. Dodając do tego wszystkiego poranny układ na wskaźnikach technicznych intra day, które wyraźnie ograniczają miejsce do dalszych spadków kursu przyjąć można, że najbliższe godziny przyniosą relatywnie spokojny handel. Najbliższy lokalny opór wyrysować można na linii 1,2660.
RYNEK KRAJOWY
Rynek złotego pozostaje pod wpływem rynku globalnego. Wspólna waluta w stosunku do złotego straciła na wartości osiągając minimum na poziomie 3,7695, a dolar 2,9877. Dziś poznamy bilans płatniczy naszego kraju za miesiąc wrzesień. Poprzednio wyniósł on (-1,736) mld EUR. Jednak ze względu na okres, którego dotyczy ta informacja możliwy jest brak jej wpływu na rynek. Ze względu na ograniczoną ilość istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym rynek nasz powinien pozostać pod wpływem rynku globalnego. W związku z przebiegiem notowań giełdowych za Oceanem oraz w Azji otwarcie może być na niższym poziomie.
O godzinie 08.14 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,7730, a za dolara 2,9917 złotego.
Sytuacja techniczna na rynku złotego: w ciągu ostatnich kilkunastu godzin zdecydowanie zmieniła się na niekorzyść polskiej waluty. Na rynku pary USD/PLN w efekcie utrzymania się notowań powyżej ważnego oporu 2,8800 doszło do kolejnej fali wzrostów. Ekstremum sięgnęło ceny 3,0295! Tak zdecydowane podbicie kursu z przejściem dużej figury 3,0000 w zestawieniu z porannym obrazem na wskaźnikach technicznych intra day wskazuje na utrzymującą się przewagę po stronie zwolenników słabszego złotego. Najbliższe lokalne wsparcie wyrysować można w rejonie 2,9250 - 2,9400. Polska waluta wyraźnie straciła również względem euro. Tutaj szczyt wygenerowany został na poziomie 3,8395! Najbliższe wsparcie będące jednocześnie dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego zlokalizowane jest w rejonie 3,7200 - 3,7330. Zatrzymanie się cen (do końca dzisiejszego handlu) powyżej tego miejsca charakterystycznego potwierdzi potencjał byków zwiększając szanse na kolejne podbicie notowań.
Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
Część makroekonomiczna: Maciej Kowal
ECM S.A.
| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |