Trwa ładowanie...
d3elr69
d3elr69

Dolnośląskie/ Karkonoski Park Narodowy będzie większy

O ponad 371 hektarów powiększy się obszar Karkonoskiego Parku Narodowego. Od 1 stycznia 2016 r. w jego skład wejdzie m.in. pałac Sobieszów, w którym planowane jest utworzenie nowego centrum muzealno-edukacyjnego.
Share
d3elr69

Jak powiedział PAP we wtorek zastępca dyrektora ds. przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego Przemysław Tołoknow, to pierwsze tak znaczące powiększenie obszaru parku od jego powstania w 1959 r.

Dodał, że rozszerzenie w rejonie Jagniątkowa i okolicach góry Żar oraz góry Szerzawa pozwala na połączenie z głównym obszarem parku dotychczasowej jego enklawy, jaką był obszar góry Chojnik.

"To miejsca, gdzie występują bogate lasy liściaste i mieszane. Zamieszkują tam chronione ptaki, m.in. puchacze i orły bieliki. Zyskujemy większe zasoby przyrodnicze i możliwość badań naukowych" - powiedział Tołoknow.

d3elr69

Przyłączane tereny należą w zdecydowanej większości do skarbu państwa i były administrowane przez Lasy Państwowe. Tereny przekazał też samorząd Jeleniej Góry, a cztery hektary odkupiono od prywatnego właściciela.

Na pozyskanym od samorządu terenie znajduje się pałac w Sobieszowie, gdzie swą nową siedzibę będzie miała dyrekcja KPN. "Będzie tam również utworzone nowe centrum muzealno-edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego" - powiedział wicedyrektor.

Po powiększeniu o 371 hektarów obszar KPN będzie wynosić 5951 ha. KPN powstał w 1959 r. na powierzchni 5563 hektarów. W parku występuje ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych, m.in. bobry, sarny, lisy oraz 16 gatunków nietoperzy. Ciekawostką parku jest muflon introdukowany na początku XX w. z Korsyki. Ponadto żyje tu 90 gatunków ptaków, m.in. włochatka, sóweczka, cietrzew, głuszec, drozd obrożny, płochacz halny.

d3elr69

Podziel się opinią

Share
d3elr69
d3elr69