Dom bez zezwolenia. Wiceminister rozwiewa wątpliwości

Budując dom o powierzchni do 70 metrów kwadratowych, nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, kierownika budowy i prowadzenia dziennika. Gdzie można go postawić i co z możliwością sprzedaży takiej nieruchomości? Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński odpowiada na najbardziej nurtujące pytania.

Procedury przy budowie domu do 70 metrów kwadratowych mają być uproszczone
Procedury przy budowie domu do 70 metrów kwadratowych mają być uproszczone
Źródło zdjęć: © WP | Mateusz Madejski
Damian Słomski

Upraszczamy procedury przy budowie domu do 70 mkw., ale domy muszą być budowane na własne potrzeby, najlepiej na terenach przeznaczonych na budownictwo jednorodzinne, a nie w szczerym polu - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Od poniedziałku 3 stycznia można korzystać z uproszczonej procedury budowy małych domów. Nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Uściński wskazał, że znowelizowane przepisy nie precyzują kwestii minimalnej powierzchni działki, na której można budować domy do 70 mkw. w uproszczonej procedurze.

Money. To się liczy

Gdzie można budować domy?

Dodał, że takie domy można postawić wszędzie, gdzie pozwalają na to przepisy, najlepiej na działkach budowlanych, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na budownictwo jednorodzinne lub na terenach, gdzie jest możliwe uzyskanie warunków zabudowy.

Wiceminister przypomniał, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy będzie konieczne, jeśli na tym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Gmina przy przygotowywaniu warunków zabudowy robi analizę sąsiedztwa. W ogólnych przepisach analizowany obszar to minimum trzy długości działki od strony ulicy. To oznacza, że jeśli działka od ulicy ma 20 m szerokości, to minimalny obszar analizowany wynosi 60 m od tej działki - tłumaczy wiceminister.

Przypomina, że maksymalnego obszaru analizy nie określono w przepisach, gmina ustala go sama. W przepisach dotyczących budowy domów do 70 mkw. zawężony został maksymalny obszar analizy do 200 m. W zależności od tego, jakie jest sąsiedztwo, gmina wydaje pozwolenie, że taki dom będzie można postawić czy nie.

Termin na wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla domu do 70 mkw. skrócono do 21 dni. Tymczasem przy standardowej budowie jest to 30 dni, choć wielokrotnie ten termin jest o wiele miesięcy przekraczany.

- Przy warunkach zabudowy dla domu do 70 mkw. jest mniej pracy, mniej korespondencji do wysyłania, ale możemy taką procedurę zastosować tylko w przypadku domów, które nie oddziałują na działki sąsiednie i tam, gdzie nie ma trzecich stron w postępowaniu - wskazuje Uściński.

Sama procedura odbioru budynku domu do 70 mkw. jest taka sama, jak w przypadku każdego innego. Zakończenie budowy zgłasza się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. W oświadczeniu należy podać faktyczną powierzchnię domu oraz zrobić inwentaryzację geodezyjną.

- Jeśli ktoś zdecyduje się na budowę domu do 70 mkw. bez kierownika budowy, te czynności przejmie na siebie. Zawsze podkreślamy, że brak konieczności prowadzenia dziennika budowy i ustanowienia kierownika budowy to jest rozwiązanie dla tych, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i kompetencje oraz czują się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić budowę własnego domu - podkreśla.

Uproszczone procedury nie dla deweloperów

Na pytanie, czy "dom bez formalności" będzie można sprzedać tuż po jego wybudowaniu, wiceszef MRiT odparł, że nie ma ku temu przeszkód. Przyznał jednak, że zależy rządowi na tym, aby domy do 70 mkw. były budowane na własne potrzeby oraz żeby z tych uproszczonych przepisów nie korzystały osoby profesjonalnie budujące domy na sprzedaż.

Zaznaczył, że wymagane oświadczenie, że dom do 70 mkw. jest budowany w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, składa się pod odpowiedzialnością karną.

Zwrócił uwagę, że deweloperzy mogą budować domy do 70 mkw., ale nie mogą przy tym skorzystać z uproszczonej procedury. W ich przypadku obowiązuje procedura standardowa - konieczny będzie kierownik i dziennik budowy.

Źródło artykułu:PAP
najnowszedom bez pozwolenianieruchomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (85)