Domagalski: w II poł. czerwca nowe porozumienia gospodarcze z Chinami

W II poł. czerwca powinniśmy zawrzeć wstępne porozumienia, które przełożą się na wiele wartościowych umów gospodarczych z Chinami o współpracy w różnych obszarach, w tym inwestycji chińskich w Polsce i polskiego eksportu do Chin - podał w poniedziałek wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

06.06.2016 19:20

Wiceszef MR we wtorek rozpocznie wizytę w Chinach. W Ningbo (na południe od Szanghaju) weźmie udział w spotkaniu grupy 16+1 (krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Państwa Środka)
. Główne rozmowy przewidziane są na środę i czwartek.

Wiceminister wskazał, że spodziewa się zawarcia z Chińczykami umów dotyczących chińskich inwestycji w Polsce. "Formuła współpracy ze stroną chińską wymaga zawarcia najpierw porozumień wstępnych, to właśnie ze stroną chińską będziemy starali się w pierwszej kolejności podpisać" - mówił dziennikarzom PAP i IAR. "Myślę, że są duże szanse, by takie porozumienia podpisać jeszcze w czerwcu. One wyznaczą pewne kierunki przyszłych inwestycji kapitału chińskiego w Polsce. Jesteśmy otwarci na współpracę ze stroną chińską, widzimy tutaj swoje szanse" - dodał.

"Tych porozumień, mam nadzieję, będzie co najmniej kilka. Ich skala też będzie dosyć duża" - zaznaczył wiceminister. Umowy mają według niego dotyczyć "szeroko rozumianej infrastruktury".

Wyjaśnił, że sprawy polsko-chińskiej współpracy gospodarczej poruszono już przed paroma tygodniami w trakcie wizyty w Chinach szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

"Zdefiniowaliśmy sobie kilkanaście dużych projektów, o dużej skali, które moglibyśmy realizować razem z chińskim kapitałem" - mówił Domagalski. "I teraz będziemy nawiązywać do tego spotkania" - dodał.

Wiceminister powiedział też, że w projekty te będzie zaangażowany Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). "Po to Polska podpisała swój akces do tej inicjatywy, żeby czerpać z tego korzyści. To jest bardzo dobry mechanizm, który pozwoli polskim firmom inwestować za granicą, zwłaszcza w krajach położonych w obszarze, który Chińczycy określają mianem Nowego Jedwabnego Szlaku" - zauważył.

Wraz z Domagalskim do Ningbo uda się delegacja polskiego biznesu, m.in. przedstawiciele branży spożywczej i budowlanej, która spotka się z przedsiębiorcami z Chin. "Od dawna słyszymy o potencjale, o inwestycjach, o możliwościach polskiego eksportu również do Chin, ale to wszystko pozostawało w sferze szans, nadziei, ambicji i dotąd nie zostało zrealizowane. Również poziom chińskich inwestycji w Polsce jest bardzo niski. Należy przejść do działania, wiele wskazuje, że ten rok będzie przełomowy, nad tym właśnie pracujemy" - podsumował Domagalski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)