Doniesienia z USA przyczyną zmienności na złotym, kolejne rekordy obligacji
W trakcie porannego, czwartkowego handlu złoty nieznacznie traci wobec zagranicznych dewiz, oscylują jednak w zakresie wczorajszej zmienności. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,1030 PLN za euro, 3,1663 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4061 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ustanowiły kolejny historyczny rekord osiągając minimum w okolicach 4,095%.
Wczorajszy handel na złotym przebiegał pod znakiem podwyższonej zmienności. W pierwszej fazie handlu (sesja Londyńska) polska waluta wyraźnie traciła w ślad za spadkami na eurodolarze i konsekwentnie zniżkującymi indeksami na światowych giełdach. Po godzinie 15:00 byliśmy jednak świadkami poprawy nastrojów na większości rynków w wyniku czego złoty zamknął dzienną święcę blisko poziomów z wtorku. Impulsem dla ruchu korekcyjnego na bardziej ryzykownych aktywach była wypowiedz John’a Boehnera, spikera Izby Reprezentantów z partii republikańskiej, który oświadczył, iż w jego opinii porozumienie ws. klifu fiskalnego zostanie osiągnięte.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji fundamentalnych z rynku krajowego – inwestorzy na złotym czekają przede wszystkim na piątkowe dane dotyczące PKB za III kw. w Polsce, które mogą zadecydować o skali cięć stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP. Do tego polska waluta podatna będzie na impulsy płynące z szerokiego rynku, gdzie dyskontowane są możliwe scenariusze rozwoju ws. problemu klifu fiskalnego w USA. Prezydent Barack Obama zapowiedział, iż porozumienie zostanie osiągnięte jeszcze przed świętami. W trakcie dzisiejszej liczyć się będą głównie wypowiedzi amerykańskich polityków oraz rewizja PKB za III kw. w USA (godz. 14:30). Przebieg wczorajszego popołudniowego handlu oraz dzisiejsze poranne wymiany wskazują, iż nastroje na rynkach uległy nieznaczniej poprawie. Na wyznaczenie kolejnych maksimów nie ma jednak na razie co liczyć m.in. z uwagi na jutrzejsze głosowanie w Bundestagu.
Z rynkowego punktu widzenia, pomimo mocnych ruchów na rynku eurodolara, złoty pozostaje względnie stabilny. Polska waluta uzyskuje wsparcie ze strony obligacje, które podczas wczorajszej sesji wyznaczyły historyczne minima na poziomie 4,011% wskazując, iż zagranica w dalszym ciągu traktuje nasze papiery jako bezpieczną przystań w regionie CEE. Złoty zgodnie z wczorajszą prognozą notowany jest ciągle w okolicach 4,10 EUR/PLN. Najprawdopodobniej do końca tygodnia będziemy świadkami lekkiego osłabienia złotego w kierunku 4,125 EUR/PLN. Jako poziom ograniczający ewentualną aprecjację polskiej waluty przyjąć należy 4,08 EUR/PLN.
Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |