Dopłata podatku? Zobacz, kiedy możesz rozłożyć ją na raty

Jeżeli nie zapłacimy podatku dochodowego od osób fizycznych w ustawowym terminie, to powstanie zaległość podatkowa. Trzeba ją zapłacić, nawet jeśli fiskus nie wzywa do tego podatnika za pomocą np. listu poleconego.

Dopłata podatku? Zobacz, kiedy możesz rozłożyć ją na raty
Źródło zdjęć: © WP.PL | (pixabay.com/CC)

02.04.2015 | aktual.: 02.04.2015 11:20

Ministerstwo Finansów w specjalnie do tego celu wydanej broszurze informacyjnej wskazuje, że zapłacenie należnego podatku po 30 kwietnia 2015 r. (w przypadku ryczałtowców 31 stycznia), powoduje naliczanie karnych odsetek za zwłokę. Urząd skarbowy nie musi od razu wzywać podatnika, np. w formie listu poleconego do natychmiastowej wpłaty. Skarbówka ma prawo do naliczenia, a następnie wezwania do zapłaty osobę uchylającą się od tego obowiązku nawet wtedy, kiedy dawno ona o tym zapomniała.

Dlatego nie warto zwlekać i już dziś wypełnić deklarację podatkową za 2014 r. Nawet jeśli mamy zaległości wobec skarbówki. Bo jak przypomina resort, im szybciej podatnik złoży PIT w urzędzie, to będzie miał więcej czasu na zapłacenie długu fiskusowi.

Roczny PIT można wypełnić np. za pomocą darmowego programu PIT pro 2014od Podatnik.info. System podpowiedzi ułatwia użytkownikowi przebrnięcie przez kolejne etapy rozliczenia. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć pomyłki w obliczeniach, np. poprzez przekroczenie limitu odliczenia ulgi na dzieci.

Kiedy dług wobec skarbówki można rozłożyć na raty?

Ministerstwo Finansów w swojej broszurze radzi, jak podatnik powinien działać w przypadku braku środków na swoim rachunku bankowym. Otóż jeżeli ma przejściowe trudności finansowe, przysługuje mu prawo do zwrócenia się do właściwego według jego miejsca zamieszkania naczelnika urzędu skarbowego, o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. W uzasadnionych przypadkach, motywowanych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, szef organu podatkowego może wydać decyzję:

  • - odraczającą termin płatności podatku PIT lub rozkładającą jego zapłatę na raty,
  • - odraczającą lub rozkładającą na raty zapłatę zaległości podatkowej z tytułu PIT wraz z odsetkami za zwłokę,
  • - umarzającą w całości lub w części zaległości podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, - odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Jednocześnie resort przestrzega, że tego typu przywileje przyznawane są wyłącznie w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach.
finansepitpodatki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)