Dotkliwe susze osłabiają gospodarkę Iraku
Katastrofalne susze wywołane niedostatecznymi opadami i niskim stanem wody w Tygrysie i Eufracie już od dwóch lat prześladują Irak - pisze z Bagdadu Associated Press.
Brak wody przyczynia się do powstawania gwałtownych burz piaskowych, które nawiedzają kraj z coraz większą częstotliwością.
Ta sytuacja nie tylko wywołuje obawy odnośnie do zasobów wody pitnej, ale również niweczy plany odbudowy gospodarki wyniszczonej przez wojnę. Nie dość, że dochody kraju z taniejącej obecnie ropy naftowej są niskie, to Irakijczycy muszą liczyć się ze wzrostem wydatków na import żywności.
Główną przyczyną susz, z którymi boryka się niegdyś żyzny Irak, jest niski stan wody w Tygrysie i Eufracie. Rzeki te nie dostarczają wystarczającej ilości wody, m.in. dlatego, że w Turcji i w Syrii wybudowano na nich tamy. Aż pięć zapór znajduje się na terenie Turcji, co stanowi przedmiot sporu na linii Ankara-Bagdad.
Ostatnio relacje między obu krajami nieco się poprawiły, ponieważ Turcja zgodziła się przepuszczać przez swoje zapory większe ilości wody.