Dowgielewicz: rozmawiamy o uczestnictwie w spotkaniach G20
O sprawie uczestnictwa Polaków w
konsultacjach grupy G20 rozmawiamy od kilku miesięcy
- powiedział dziennikarzom szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.
05.02.2009 | aktual.: 05.02.2009 15:51
"Rzeczpospolita" napisała w czwartek, że Brytyjczycy nie wykluczają udziału Polski w szczycie G20 - który odbędzie się w kwietniu w Londynie - ale nasz rząd musiałby sam wystąpić z taką inicjatywą.
"Zdaniem brytyjskiej dyplomacji Polska mogłaby być ważnym uczestnikiem spotkania w Londynie, bo okazała się lepiej od wielu innych państw przygotowana na kryzys finansowy" - pisze "Rz".
Dowgielewicz powiedział, że premier Donald Tusk rozmawiał o sprawie uczestnictwa Polski w spotkaniu grupy G20 z premierem Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem już podczas swojej listopadowej wizyty w Londynie.
Szef UKiE podkreślił, że jest kilka dylematów, jeśli chodzi o to kto będzie uczestniczył w kwietniowym spotkaniu. Zwrócił uwagę, że "nie tylko Polska tego by chciała, ale także inne kraje - nie tylko europejskie - które dotychczas nie miały okazji uczestniczyć w tych spotkaniach".
_ My w tej sprawie jesteśmy w stałym kontakcie z Brytyjczykami _ - podkreślił. Zastrzegł jednak, że jeszcze za wcześnie by informować o wyniku tych rozmów.
Według Dowgielewicza, polskie uczestnictwo w forum G20 jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ jeśli "jest nadreprezentacja UE na spotkaniach globalnych dotyczących architektury finansowej, to na pewno nie mówimy o nadreprezentacji Europy Środkowej".
Zaznaczył, że na tych spotkaniach nie ma ani jednego kraju, spośród nowych państw członkowskich UE, które nadrabiają zaległości gospodarcze.
Dlatego - jak tłumaczył - obecność Polski byłaby jak najbardziej uzasadniona. _ Trzeba także pamiętać o tym, że patrząc na statystyki gospodarcze za ubiegły rok i rozmiar polskiego PKB, to Polska jest dwudziestym, największych krajem jeśli chodzi o poziom PKB w świecie _ - zaznaczył.
Premier Brown poinformował w listopadzie ubiegłego roku, że tematem szczytu G20 w Londynie będzie kryzys finansowy.
W skład G20 wchodzą przedstawiciele siedmiu najbogatszych państwa świata (USA, Kanada, Wielka Brytania, Japonia, Francja, Niemcy, Włochy) i Rosji (G8), Unii Europejskiej oraz rozwijających się potęg gospodarczych, jak Chiny, Indie czy Brazylia.