Trwa ładowanie...

Drogie bilety kolejowe. Wiemy, co musi się stać, aby PKP obniżyło ceny

PKP Intercity nie wyklucza, że może obniżyć ceny biletów za przejazd swoimi pociągami, ale uzależnia to od ewentualnego obniżenia kosztów działalności - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury na poselską interpelację. Od początku roku ceny skoczyły o 15 proc.

PKP IntercityPKP IntercityŹródło: PKP Intercity, fot: PKP Intercity
d3x8099
d3x8099

PKP Intercity wprowadziło wyższe ceny biletów 13 stycznia tego roku; wzrosły one od 7 do 15 proc. Spółka tłumaczyła, że zmiana cennika wynika m.in. z rosnących kosztów działalności: wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zapleczy technicznych.

Kolejowa "Zakopianka" w budowie. Zobacz, co się zmieni

Jak zaznacza przewoźnik, była to pierwsza podwyżka w Intercity od lat 2013-2014.

d3x8099

"W przypadku obniżenia kosztów działalności PKP Intercity nie wyklucza obniżenia cen biletów" - napisano w odpowiedzi na interpelację.

Jak dodano Ministerstwo Infrastruktury w 2020 roku podjęło starania w sprawie obniżenia stawki VAT na usługi kolejowego transportu pasażerskiego.


"Z przekazanej przez Ministerstwo Finansów informacji wynika, że na posiedzeniu w dniu 7 grudnia ub. r. Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) jednomyślnie przyjęła podejście ogólne wobec wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego zmiany dyrektywy (...) w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w zakresie stawek VAT" - napisano.

Dodano, że "uzgodniony projekt dyrektywy przewiduje możliwość, po zakończeniu procedury legislacyjnej na forum UE i formalnym wejściu w życie dyrektywy, wprowadzenia 0 proc. stawki VAT na usługi kolejowego przewozu osób".

d3x8099

W odpowiedzi na interpelację wskazano, że zgodnie z unijną procedurą legislacyjną projekt dyrektywy jest kierowany do Parlamentu Europejskiego, który został poproszony o jego zaopiniowanie do 15 marca 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3x8099
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x8099