Trwa ładowanie...

Drogie poziomki od zbieraczy. Cena za kilogram odstrasza

W lasach pojawiły się nie tylko grzyby i jagody - wystartował też sezon na poziomki. Niektórzy sprzedają je na szklanki, a inni na kilogramy. Ceny różnią się nawet o 60 zł/kg w zależności od regionu.

Rozstrzał cenowy poziomek w zależności od regionuRozstrzał cenowy poziomek w zależności od regionuŹródło: Getty Images, fot: Rafael Hribar
d1hcohp
d1hcohp

W tym roku pierwsze poziomki pojawiły się dwa tygodnie temu m.in. w świętokrzyskich lasach. To nieco wcześniej niż zazwyczaj. Owoce najczęściej można spotkać w miejscach dobrze nasłonecznionych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowa wizytówka Łodzi? W majówkę były tłumy. Ludzie zaskoczeni cenami

Poziomki na szklanki i kilogramy. Oto ceny w Polsce

"Fakt" sprawdził, jak aktualnie kształtują się ceny poziomek w ogłoszeniach internetowych. Różnice w cenach są ogromne i zależą od regionu.

d1hcohp

Jeden z mieszkańców woj. śląskiego deklaruje, że codziennie urządza wyprawy do lasu w poszukiwaniu poziomek. Swoje zbiory sprzedaje na szklanki. Za jedną trzeba zapłacić 10 zł.

Jeśli jednak mamy ochotę na więcej tych leśnych owoców, to musimy przygotować na spory wydatek. Zbieracz z woj. mazowieckiego informuje w ogłoszeniu, że "słodka, rwana pod zamówienie z odbiorem osobistym" poziomka kosztuje 100 zł/kg. Jednak nie wyklucza negocjacji.

Dokładnie za taką samą ilość owoców w woj. lubelskim zapłacimy zdecydowanie mniej, bo "tylko" 40 zł/kg.

Z kolei handlarz z woj. podkarpackiego sprzedaje poziomki z plantacji, a nie z lasu. Kilogram kosztuje u niego 60 zł, ale w ogłoszeniu podkreśla, że owoce są "pierwszej klasy".

d1hcohp

W innym ogłoszeniu z tego regionu, z pow. przeworskiego, ogłoszeniodawca proponuje 30 zł za kilogram poziomek.

Oszustwo na jagody. Zbieracz ujawnia sprytny sposób

W lasach pojawiły się również jagody leśne. Jednak okazuje się, że nie wszystkim zbieraczom można ufać.

- Trzeba uważać, bo zwyczajnie robią ludzi w balona. Widziałem na bazarku, jak słoiki 0,8 l sprzedają jako litrowe - przyznał zbieracz z woj. dolnośląskiego. U niego można kupić kobiałkę jagód leśnych za 150 zł, co oznacza, że kilogram kosztuje 50 zł.

d1hcohp

Bloger Michał "Rozkoszny" Korkosz pokazał na swoim blogu jagodowy cennik - kilogram kosztuje 60 zł. Natomiast w okolicach Rzeszowa za te leśne owoce trzeba zapłacić około 35 zł, ale można negocjować cenę przy większych ilościach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hcohp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hcohp