Drugi dzień Wielkanocy nie dla wszystkich wolny

W Polsce drugi dzień świąt wielkanocnych jest wolny od pracy. Ustawa, która weszła w życie 4 marca 2014 roku spowodowała, że nie wszyscy mogą korzystać z tego przywileju.

Drugi dzień Wielkanocy nie dla wszystkich wolny
Źródło zdjęć: © © olly - Fotolia.com

18.04.2014 | aktual.: 18.04.2014 14:11

Nie wszystkie kraje, jak Polska, mają ustawowo dzień wolny od pracy w poniedziałek wielkanocny. Dlatego centra usług zlokalizowane w naszym kraju, świadczące usługi transgraniczne, nie mogą zawiesić działalności. Jeszcze niedawno regulacje nie dopuszczały wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, w których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 4 marca 2014 roku, rozszerzyła katalog tych prac.

- Rozszerzenie możliwości pracy w niedziele i święta ze względu na odmienne dni wolne od pracy jest uzasadnione i potrzebne, biorąc pod uwagę charakter świadczonych usług oraz międzynarodowy zasięg prowadzenia działalności gospodarczej przez coraz więcej firm - mówi PAP dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Warto pamiętać, że pracownicy nie zostaną jednak pozbawieni ochrony, zwłaszcza w zakresie ustalania wymiaru czasu pracy oraz gwarantowanych okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego, a także w zakresie gwarantowanego dnia wolnego za pracę w niedzielę i święta.

- Nasz rynek pracy odgrywa kluczową rolę w świadczeniu usług transgranicznych. Ze względu na dobrze wykwalifikowanych, młodych pracowników, zyskujemy przewagę konkurencyjną - pojawiają się nowe inwestycje, są tworzone atrakcyjne miejsca pracy w różnego rodzaju centrach. W sektorze usług biznesowych umowy o pracę stanowią przeszło 90 proc. wszystkich umów, z czego blisko 70 proc. podpisywana jest na czas nieokreślony. Średnie wynagrodzenie wynosi ok 5.000 zł brutto - informuje ekspertka z Konfederacji Lewiatan.

Co to oznacza dla pracowników?

Osoby zatrudnione w centrach outsourcingowych oraz w firmach świadczących usługi transgraniczne dla podmiotów, które nie mają wolnego w drugi dzień Wielkanocy (np. Portugalia, Chorwacja, Rosja czy USA), będą musiały tego dnia świadczyć pracę jak w każdy inny dzień roboczy. W związku z tym, przysługuje im dodatkowy dzień urlopu lub 100 proc. dodatku do wynagrodzenia.

AS, WP.PL

wielkanocprawourlop 2014
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)