"Sztuczka Bidena". Niemcy komentują wizytę Dudy i Tuska
We wtorek w Białym Domu Andrzej Duda i Donald Tusk spotkali się z prezydentem Joe Bidenem. "Biden wykorzystał sztuczkę, którą stosowali już poprzedni prezydenci" - zwraca uwagę portal "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
13.03.2024 | aktual.: 13.03.2024 19:29
Jak zapowiedział amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, Stany Zjednoczone zaproponują Polsce zakup 96 śmigłowców Apache. Ponadto USA udzielą pożyczki w wysokości dwóch miliardów dolarów na zakup śmigłowców przez Polskę - podsumowuje efekty wizyty polskich polityków w Ameryce niemiecki dziennik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21
Sztuczka Bidena
"Zapraszając dwóch najważniejszych ludzi z dwóch dominujących obozów politycznych w Polsce, Biden wykorzystał sztuczkę, którą stosowali już poprzedni prezydenci. W ten sposób był w stanie pokazać, że bezpieczeństwo NATO również w Polsce musi mieć pierwszeństwo przed sporami partyjnymi" - komentuje portal internetowy "FAZ", podkreślając jednocześnie, że "ze swojej strony Duda i Tusk starali się zademonstrować jedność".
Nić porozumienia w sprawie bezpieczeństwa między polskimi politykami można również dostrzec śledząc najnowsze wpisy na platformie X (dawniej Twitter). "Z prezydentem Andrzejem Dudą różnię się politycznie niemal we wszystkim, ale w sprawie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny musimy i będziemy działać razem. Nie tylko w czasie wizyty w USA" - napisał niedawno Donald Tusk.
Wkrótce po spotkaniu z Bidenem, Tusk ogłosił również, że w piątek 15 marca spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Będzie to "specjalny szczyt" w formacie Trójkąta Weimarskiego.
Paryż, Berlin i Warszawa mają w tym momencie zadanie i siłę, by zmobilizować całą Europę - powiedział Tusk.
Przedmiotem porozumienia jest bezpieczeństwo
Z kolei Andrzej Duda podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę pokazała wyraźnie, że to USA są i powinny pozostać liderem w kwestii bezpieczeństwa. Jednak pozostałe kraje NATO muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu – dodał.