Trwa ładowanie...
d122gf1
29-11-2016 10:14

Duże wahania cen ropy przed jutrzejszym posiedzeniem OPEC

Warszawa, 29.11.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach są bardzo rozchwiane. Cena tego surowca cechuje się dużą zmiennością, gdyż wpływają na nią obecnie zarówno informacje fundamentalne, jak i doniesienia polityczne.

d122gf1
d122gf1

Te drugie są ostatnio szczególnie istotne, ponieważ wielkimi krokami zbliża się spotkanie przedstawicieli krajów OPEC dotyczące potencjalnego cięcia produkcji ropy naftowej w kartelu. Rozmowy mają się odbyć w siedzibie OPEC w Wiedniu już jutro, a więc 30 listopada, podczas cyklicznego spotkania ministrów ds. ropy naftowej poszczególnych państw członkowskich.

Oczekiwania rynkowe dotyczące działań OPEC są duże. Pod koniec września w Algierii ustalono wstępnie, że nowy limit produkcji ropy w kartelu zostanie ustanowiony w granicach 32,50-33 mln baryłek dziennie. Teraz rynek czeka na szczegóły, ponieważ to właśnie one bywały w przeszłości kluczową kością niezgody. Na cięcie wydobycia ropy w dalszym ciągu nie chcą zgodzić się Iran i Irak, tłumacząc swój upór trudną sytuacją budżetową. W przypadku Iraku, znaczącym problemem pozostają wewnętrzne walki zbrojne w tym kraju, z kolei Iran odbudowuje swoją gospodarkę po latach wyniszczających sankcji.

Jeśli porozumienie w środę zostanie zawarte, to notowania ropy naftowej prawdopodobnie wzrosną, aczkolwiek możliwe, że tylko krótkoterminowo. Sytuacja fundamentalna na globalnym rynku tego surowca wciąż sprzyja raczej sprzedającym. Wprawdzie w weekend saudyjski minister ds. ropy naftowej przekonywał o tym, że w 2017 r. rynek ropy się zrównoważy, niezależnie od wyniku jutrzejszego spotkania w Wiedniu - jednak istnieją uzasadnione obawy dotyczące wypełnienia się tego scenariusza. Coraz ważniejszym graczem na światowym rynku ropy są Stany Zjednoczone, które dysponują dużymi zasobami surowca pochodzącego z łupków - i które mogą elastycznie reagować na zmiany cen ropy naftowej. Nawet jeśli nowy limit OPEC wejdzie w życie, to związany z nim wzrost cen ropy naftowej może skłonić niektórych amerykańskich producentów do zwiększenia wydobycia.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

d122gf1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d122gf1