Dwa oblicza sesji
Warszawski parkiet, podobnie jak rynki zagraniczne, zdominowany został w pierwszej połowie sesji przez sprzedających. Inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków osiągniętych w ostatnich tygodniach handlu, dodatkowo brak możliwości zareagowania na jutrzejsze wydarzenia na rynkach amerykańskich spowodowało nerwową wyprzedaż aktywów.
05.01.2011 | aktual.: 05.01.2011 19:25
Do południa obserwowaliśmy imponujące obroty niestety przy jednocześnie najwyższych od sierpnia spadkach na głównych warszawskich indeksach. Sytuację poprawiła wypowiedź ministra Michała Boniego o możliwym zwiększeniu limitu inwestycji OFE w akcje do 90 proc. z obecnych 40 proc. Warszawskie indeksy zaczęły częściowo odrabiać straty i ostatecznie indeks największych spółek stracił 1,26 proc., szeroki WIG spadł 1,62 proc., mWIG40 zanotował korektę 0,95 proc. natomiast indeks małych spółek WIG80 tracił 0,59 proc. Wśród indeksów branżowych jedynie sektor chemiczny zyskiwał dzisiaj 1,28 proc., pozostałe przeceniły się, a wśród nich najwięcej WIG Banki (-1,88 proc.) i WIG Deweloperzy ( 1,97 proc.).
Wśród spółek o największej kapitalizacji perełkami na dzisiejszej sesji były Getin (+0,44 proc.), CEZ (+0,63 proc.) i TP S.A. (+1,51 proc.). Czeska spółka podała wczoraj, iż sprzedała swój udział w projekcie dokończenia budowy rumuńskiej elektrowni jądrowej Czernawoda. CEZ jest spółką, która tradycyjnie dzieli się z akcjonariuszami zyskiem w postaci dywidendy, stąd też nie dziwi fakt, iż znalazła się ona w indeksie dochodowym uwzględniającym dywidendy i prawa poboru z udziałem 5,45 proc. Widoczna na dzisiejszej sesji była słabość sektora finansowego, czego odzwierciedleniem były przeceny banków Pekao (-2,73 proc.), PKO (-1,90 proc.), BRE (-1,71 proc.) i BZWBK (-0,88 proc.).
Traciły na wartości spółki, które były w ostatnim czasie liderami wzrostów KGHM (-2,63 proc.), Lotos (-1,91 proc.) i PKN Orlen (-1,35 proc.).
Liderem wzrostów na szerokim rynku były akcje PolRestu – spółki, w sprawie której 17 grudnia Sąd Rejonowy w Krakowie wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej. Zobowiązania właściciela sieci Rooster i Invito na koniec trzeciego kwartału przekraczały 26 mln zł. Na dzisiejszej sesji kurs wzrósł 31,43 proc.
Na warszawskiej giełdzie zapanowała nerwowa atmosfera. Jedną z przyczyn zwiększonego obrotu jest krótszy tydzień giełdowy w związku z jutrzejszym świętem. Początkowy negatywny wydźwięk sesji został osłabiony przez lepszą drugą połowę, podzczas której obroniona została na WIG20 istotna bariera 2667 pkt (luka hossy z 1 grudnia). Na najbliższe dni to właśnie ten poziom będzie istotną linią wsparcia, która nie powinna być w moim odczuciu pokonana. Gdyby się jednak tak stało, to kolejnym istotnym poziomem obrony jest 2600 pkt, od którego rozpoczął się rajd Świętego Mikołaja. Uważam, iż w średnim terminie prawdopodobieństwo wzrostów na warszawskim parkiecie jest cały czas wysokie oraz są realne szanse na powrót do wzrostów i ponowne testowanie bariery 2782 pkt, czyli tegorocznych maksimów.
Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |