Trwa ładowanie...
d3dl002

DWL: europejscy dowódcy Wojsk Lądowych w Warszawie (komunikat)

...

d3dl002
d3dl002

24.04. Warszawa - Dowództwo Wojsk Lądowych informuje:

W Warszawie rozpoczęło się 24 kwietnia 2012 roku (wtorek) trzydniowe posiedzenie Komitetu Dowódców Wojsk Lądowych krajów europejskich Finabel. W pierwszym dniu odbyło się posiedzenie plenarne, na którym z uczestnikami spotkał się Podsekretarz Stanu w MON do spraw Polityki Obronnej doktor Zbigniew Włosowicz.

"Szanowni Państwo, cieszę się, że mam zaszczyt gościć w Warszawie tak wielu znamienitych gości. Szczególnie ciepło w gronie członków i przyjaciół Finabel-u witam dowódcę Wojsk Lądowych Republiki Czech generała brygady Stefana Kaletę, który dziś oficjalnie przystąpił do naszego grona, jako pełnoprawny członek Komitetu. Cieszy mnie również obecność naszego łotewskiego przyjaciela, pułkownika Dzintarsa Roga, który występuje jako obserwator w trakcie spotkania", podkreślił gospodarz spotkania dowódca Wojsk Lądowych RP generał broni Zbigniew Głowienka.

Gospodarz spotkania nie krył satysfakcji, że to w czasie polskiej prezydencji udało się doprowadzić do poszerzenia grona członków Finabel-u o kolejne państwo - Republikę Czech. Jednocześnie podkreślił, że poszerzenie gremium państw stowarzyszonych w Komitecie Dowódców Wojsk Lądowych było jednym z priorytetów polskiej prezydencji.

d3dl002

Podsumowując efekty prac Komitetu Głównych Ekspertów Wojskowych (Principal Military Experts - PME) jego szef generał dywizji Philippe Martin podziękował generałowi Głowience za popularyzację idei Finabel-u w środowisku międzynarodowym. Jak podkreślił: "Dzięki staraniom poszczególnych nacji, umiejętnie wspieranych przez naszych dzisiejszych gospodarzy, udało się nawiązać jeszcze bliższą współpracę z Europejską Agencją Obrony (European Defense Agency - EDA) i Komitetem Wojskowym Unii Europejskiej (European Union Military Committe - EUMC). Obecnie występujemy jako równoprawny partner dla obu tych organizacji". Przedstawiając dokonania poszczególnych grup roboczych generał Martin podkreślił, że grupa działająca pod kierunkiem Włoch skupiała się na kwestiach związanych z efektywnym wsparciem przez Wojska Lądowe władz cywilnych w sytuacjach kryzysowych. Grupa działająca pod kierunkiem Francji zajmowała się tematyką związaną z psychologicznymi aspektami działań zbrojnych. Eksperci pracujący pod przewodnictwem
Wielkiej Brytanii analizowali zagadnienia efektywnego wykorzystywania rezerw osobowych, w tym wykorzystania wysoko wykwalifikowanych ekspertów w operacjach międzynarodowych. Jednym z wniosków przedstawionych przez generała dywizji Phillipe`a Martina był postulat szerszego popularyzowania wyników prac analitycznych prowadzonych w ramach grup roboczych. Pozwoli to na powiększenie grona osób, które będą mogły efektywnie korzystać z dorobku Komitetu.

Ważnym punktem posiedzenia plenarnego była wizyta Podsekretarza Stanu w MON do spraw Polityki Obronnej doktora Zbigniewa Włosowicza. Minister podkreślił, jak ważne jest stałe zabieganie o kwestie związane z bezpieczeństwem europejskim i światowym. "Bezpieczeństwo nie jest czymś danym raz na zawsze. Dlatego musimy podejmować działania, które będą w stanie je zagwarantować. Taką właśnie rolę odgrywa w Europie Komitet Dowódców Wojsk Lądowych. Finabel, obok Unii Europejskiej, a w szerszym wymiarze także NATO, stanowi narzędzie do wzmacniania bezpieczeństwa we wszystkich jego wymiarach. Tym bardziej powinniśmy zabiegać o możliwie bliską współpracę między naszymi europejskimi inicjatywami a Sojuszem" - mówił do zebranych minister Zbigniew Włosowicz.

Ważnym momentem posiedzenia plenarnego, było oficjalne przystąpienie Czech do grona państw członkowskich. Podpis na dokumencie złożył dowódca Wojsk Lądowych Republiki Czeskiej generał brygady Stefan Kaleta.

Szczególnie uroczysty wymiar miała ceremonia przekazania przewodnictwa w Komitecie Dowódców Wojsk Lądowych. Kończący swoją roczną prezydencję generał broni Zbigniew Głowienka przekazał swojemu następcy, dowódcy Wojsk Lądowych Rumunii generałowi broni Aritonowi Ionicie, symbole Finabelu: flagę i złotą księgę. Tym symbolicznym gestem zakończyła się polska prezydencja w Komitecie.


Opinie uczestników warszawskiego spotkania:

d3dl002

Gen. broni Ariton Ionita, dowódca Wojsk Lądowych Rumunii: "W przyszłym roku spotkanie odbędzie się w Rumunii. Przez cały rok naszego przewodnictwa, które formalnie rozpoczęło się dzisiaj, starać się będziemy by powiększyć nasze grono o kolejne państwa. Jest to dla nas podwójne wyzwanie, bowiem w czasie naszej prezydencji obchodzić będziemy 60. rocznicę powołania Finabelu. Postaramy się, by spotkanie w Bukareszcie miało wyjątkowy charakter".

Gen. bryg. Stefan Kaleta, dowódca Wojsk Lądowych Republiki Czech: "Zdecydowaliśmy się, jako całe Wojska Lądowe, przystąpić do Finabelu, gdyż to ważne forum wymiany poglądów. Jesteśmy aktywni w innych gremiach działających zarówno w naszym regionie, jak i w szerszym wymiarze. Dlatego liczymy, że członkostwo w Komitecie Dowódców Wojsk Lądowych pomoże nam aktywnie działać w pracach na rzecz tworzenia wspólnej doktryny. Jako nowo wstępujący do tego grona, rekomenduję to rozwiązanie wszystkim tym, którzy do Finabelu jeszcze nie należą. Sądzę, że stworzenie jak najszerszego forum wymiany poglądów leży w naszym wspólnym interesie".

Płk Dzintars Roga, dowódca Wojsk Lądowych Łotwy: "Przyjechałem na spotkanie korzystając z uprzejmości i zaproszenia strony polskiej. Korzystam z okazji, by jako obserwator, przyjrzeć się jak pracuje i jakie ma ogólne cele Finabel. Dzięki wiedzy, którą tu zdobędę, łatwiej będzie nam współpracować z członkami Komitetu, a w dalszej perspektywie stać się jego członkiem".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mick/

d3dl002
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dl002