DWL ws. wizyty gen. Berndta Grundevika (komunikat)
...
27.08. Warszawa - Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych informuje:
W dniach 24-27 sierpnia 2010 roku na zaproszenie dowódcy Wojsk Lądowych generała broni Zbigniewa Głowienki w Polsce przebywał dowódca Wojsk Lądowych Szwecji generał dywizji Berndt Grundevik.
W pierwszym dniu pobytu członkowie delegacji odwiedzili siedzibę Dowództwa Wojsk Lądowych na warszawskiej Cytadeli. Goście zostali zapoznani z kilkoma prezentacjami poświęconymi strukturze i zadaniom Wojsk Lądowych; doświadczeniom z procesu profesjonalizacji polskich sił zbrojnych; udziałowi Wojsk Lądowych RP w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych, w tym doświadczeniom z misji ISAF.
W trakcie spotkania strona szwedzka zaprezentowała strukturę i zadania swoich Wojsk Lądowych oraz własne doświadczenia z udziału w misjach poza granicami kraju.
26 sierpnia członkowie delegacji odwiedzili żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz Centralny Ośrodek Zurbanizowany w Wędrzynie. Wizyta szwedzkiego dowódcy w siedemnastce rozpoczęła się od spotkania z generałem brygady Sławomirem Wojciechowskim. W trakcie swojego wystąpienia dowódca międzyrzecko-wędrzyńskiej brygady przedstawił historię, tradycje, wyposażenie oraz zadania, jakie realizuje i do jakich obecnie przygotowuje się "Wielka Błękitna Siedemnastka". Zwrócił szczególną uwagę na udział żołnierzy brygady w Grupie Bojowej Unii Europejskiej I/2010 oraz obecnych przygotowaniach do operacji w Islamskiej Republice Afganistanu, która rozpoczyna się już wiosną przyszłego roku.
Po części wstępnej, generał Grundevik wraz z towarzyszącymi mu oficerami attache obrony przy Ambasadzie Królestwa Szwecji zostali zapoznani z podstawowym wyposażeniem brygady. Żołnierze 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej (2 bpzmot) wprowadzali w tajniki służby w wielkopolskiej brygadzie. Zwiedzający mieli możliwość obejrzenia całej drużyny piechoty zmotoryzowanej w pełnym oporządzaniu, snajperów wyposażonych w karabiny wyborowe 7,62 mm TRG-21 SAKO i 12,7 mm TOR, Kołowy Transporter Opancerzony (KTO) Rosomak, armatę przeciwlotniczą ZU-32-Z, 152 mm armato-haubicę Dana, GROM - pocisk przeciwlotniczy oraz moździerz M-98.
Kolejnym punktem wizyty był udział w zajęciach szkoleniowych żołnierzy 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej. Wprowadzeniem wizytujących do zajęć "cyfrowego batalionu" zajął się dowódca batalionu podpułkownik Tomasz Biedziak.
"System wspomagania dowodzenia C3IS zastosowany w pododdziałach batalionu to rozwiązania na miarę XXI wieku. Sieciocentryczność systemu wspomagania dowodzenia pomaga na lepsze i sprawniejsze organizowanie i kierowanie działaniami bojowymi, od dowódcy brygady do ostatniego żołnierza w drużynie" - objaśniał podpułkownik Biedziak.
Na monitorach szwedzcy goście mogli zobaczyć przemieszczające się punkciki, które w rzeczywistości były Kołowymi Transporterami Opancerzonymi. Poruszając się ulicami szkoleniowego miasta, szwedzcy oficerowie mogli już za chwilę zobaczyć na żywo obraz z monitora. Główną tematyką szkolenia było patrolowanie, procedury i organizacja tymczasowego posterunku kontrolnego, wykrywanie improwizowanych ładunków wybuchowych IED (improvised explosive device) oraz "Czerwona Taktyka".
Obserwując epizody szkolenia medycznego i ewakuacji rannych z pola walki wizytujący mieli okazję zobaczyć współdziałanie żołnierzy z grupą ratownictwa medycznego pod kierownictwem Mirosława Janza. Zajęcia z ratownikami cywilnymi na stałe wpisały się w kalendarz szkoleń taktycznych w Czarnej Dywizji. "To jedno z ważniejszych elementów przygotowania żołnierza, szczególnie w kontekście udziału w operacji w Afganistanie"- podkreślał generał Wojciechowski.
Gościom ze Szwecji w trakcie wizyty w brygadzie towarzyszyli: dowódca Wojsk Lądowych, generał broni Zbigniew Głowienka, dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, generał dywizji Mirosław Różański oraz żołnierze amerykańscy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois: podpułkownik Clayton Kuetemeyer i starszy chorąży sztabowy John Richardson.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/