Trwa ładowanie...
d2chwbb

Dynamika PKB w I kw. mogła sięgnąć 3,3 proc. rdr - Durjasz, RG

25.04. Warszawa (PAP) - Czwartkowy zestaw danych GUS potwierdził dobrą kondycję polskiej gospodarki, a dynamika PKB w I kwartale mogła sięgnąć 3,3 proc. rdr - ocenił Paweł Durjasz...

Share
d2chwbb

25.04. Warszawa (PAP) - Czwartkowy zestaw danych GUS potwierdził dobrą kondycję polskiej gospodarki, a dynamika PKBPKB (Zobacz zmiany wskaźnika») w I kwartale mogła sięgnąć 3,3 proc. rdr - ocenił Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

"Opublikowany w czwartek kolejny zestaw danych GUS potwierdził dobrą kondycję polskiej gospodarki. Wprawdzie dynamika sprzedaży detalicznej wyraźnie w marcu zwolniła, ale to efekt przesunięcia Wielkanocy z końca marca w 2013 roku, na kwiecień w roku 2014. Kluczowym czynnikiem tego spowolnienia był bowiem bardzo silny spadek sprzedaży żywności i sprzedaży w supermarketach. W kwietniu wystąpi efekt odwrotny i można spodziewać się najwyższej w tym roku dynamiki sprzedaży" - napisał Durjasz w piątkowym biuletynie Rady.

Członek RG zwrócił uwagę na poprawiającą się sytuację na rynku pracy, o czym świadczy jego zdaniem wykraczający poza tendencję sezonową spadek stopy bezrobocia rejestrowanego.

"Wzrosły także w kwietniu odsezonowane wskaźniki koniunktury GUS w kluczowych sektorach gospodarki. Sądzę, że dynamika PKBPKB w I kwartale br. mogła sięgnąć 3,3 proc. r/r. Do tego wzrost kwietniowego wskaźnika koniunktury IFO w Niemczech, podobnie jak poprawa wskaźnika PMI, potwierdzają przyspieszenie wzrostu PKBPKB w tej gospodarce i całej strefie euro. To dobra wiadomość dla polskich eksporterów" - napisał.

GUS podał w czwartek, że sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a mdm wzrosła o 12,5 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 3,3 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w marcu rdr wzrosła o 5,3 proc., a mdm wzrosła o 14,6 proc.(PAP)

jba/ jtt/

d2chwbb

Podziel się opinią

Share
d2chwbb
d2chwbb