Trwa ładowanie...

Dzień, na który czekają seniorzy. W czwartek rusza wypłata 14. emerytur

25 sierpnia rozpocznie się wypłata "czternastek" dla emerytów i rencistów. 14. emerytura będzie trafiała do seniorów w tym samym dniu, w którym ich stałe, comiesięczne świadczenie. Oznacza to, że nie każdy dostanie pieniądze w czwartek, a cały proces wysyłki zakończy się 20 września. Warto też pamiętać, że w tym wypadku obowiązuje kryterium dochodowe. Nie każdy więc będzie mógł cieszyć się z bonusu.

Dzień, na który czekają seniorzy. W czwartek rusza wypłata 14. emerytur Dzień, na który czekają seniorzy. W czwartek rusza wypłata 14. emerytur Źródło: Shutterstock
d3bler6
d3bler6

Czternasta emerytura to świadczenie dla emerytów i rencistów. Jest ona równa minimalnej emeryturze, która w tym roku wynosi 1338,44 zł brutto. Nie każdy jednak dostanie taką kwotę, bo obowiązuje kryterium dochodowe. Ci, którzy pobierają świadczenia do 2900 zł brutto, otrzymają "czternastkę" w pełnej wysokości. Natomiast osoby przekraczające kryterium o kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych otrzymają świadczenie w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Wprowadzona też została minimalna wysokość 14. emerytury - jest to 50 zł brutto, a więc 45 złotych na rękę. Świadczenia poniżej tej kwoty nie będą wypłacane. Lepiej sytuowani seniorzy na dodatkowe pieniądze od rządu liczyć więc nie mogą. W 2022 roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln dostanie mniejszą kwotę. W 2022 r. na ten cel przeznaczone zostało ok. 11,4 mld zł.

Wysyłka świadczeń odbędzie się w standardowych dniach, w których pieniądze w ramach rent i emerytur trafiają do seniorów. Zacznie się w czwartek 25 sierpnia, a następne transze przypadają na 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Wypłatą świadczenia zajmuje się ZUS.

d3bler6

- Przewidujemy, że w czwartek świadczenie otrzyma ok. 1,6 mln osób na kwotę prawie 2 mld zł – poinformowała w środę w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc otrzymają "czternastkę" w październiku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inflacja może jeszcze przyśpieszyć. Mamy do czynienia z "koszmarem ekonomicznym"

"Czternastka" będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych.

d3bler6

Prezes ZUS pytana o to, co sądzi o zapowiedziach rządu o możliwości utrzymania 14. emerytury nie jako jednorazowego świadczenia, lecz ustawowo wypłacanego corocznie, zaznaczyła, że "trzeba patrzeć na sytuację wsparcia dochodowego świadczeniobiorców z punktu widzenia sytuacji gospodarczej, inflacji, wzrostu kosztów utrzymania". - Tutaj na pewno najwłaściwszym instrumentem jest waloryzacja – oceniła.

Jak dodała, w większości krajów UE, również w Polsce, zdecydowana większość rozwiązań emerytalnych opiera się na rocznej waloryzacji. Przy czym rząd zawsze ma możliwość działania ad hoc, kiedy okaże się, że wskaźniki przyjęte do waloryzacji "wymagałyby korekty z punktu widzenia sytuacji gospodarczej, społecznej, w której znajdują się obywatele danego kraju".

- Musimy pamiętać, że w przypadku waloryzacji świadczeń to jest zaciąganie na trwałe zobowiązań do systemu emerytalnego. My te zobowiązania mamy na bardzo wysokim poziomie. Trzeba mieć też na uwadze możliwość realizacji przez państwo wzrostu tych zaciągniętych zobowiązań – powiedziała.

Wypłata następuje z automatu

- Czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie. Pragnę podkreślić to bardzo wyraźnie i uczulić na wszelkie próby oszustwa - przypominała na początku sierpnia szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

d3bler6

- Nikt nie ma prawa żądać od emerytów i rencistów wypełniania żadnych formularzy, wniosków, wysyłania żadnych SMS-ów czy jakichkolwiek innych czynności. Ostrzegajmy swoich bliskich seniorów. Pieniądze w ramach czternastej emerytury wypłacane będą razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą - tłumaczyła minister rodziny i polityki społecznej.

Limity dla dorabiających seniorów w dół

W najbliższych dniach dojdzie jeszcze do jednej ważnej dla niektórych seniorów zmiany. Od września w dół pójdą limity dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i dorabiają do swojego świadczenia. Taka sama obniżka dotyczy też rencistów.

Uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu – zwracał we wtorek uwagę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia. Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od września to 8003,20 zł. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc – tłumaczył rzecznik ZUS-u.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3bler6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bler6