Trwa ładowanie...

Dzień Świstaka 2020 - co to za święto i kiedy wypada?

Dzień Świstaka, zwany również Dniem Świszcza, to doroczne święto obchodzone przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Kanady. Europejczykom może się kojarzyć za sprawą filmu z Billem Murrayem o tym samym tytule. Jak i kiedy obchodzi się Dzień Świstaka?

Dzień Świstaka 2020 - co to za święto i kiedy wypada?Źródło: Shutterstock.com
d24s070
d24s070

Swój początek Dzień Świstaka wziął w roku 1887. Najczęściej jest ono kojarzone z miasteczkiem Punxsutawney (stan Pensylwania w USA).

Dzień Świstaka - jak świętować i kiedy wypada w 2020 roku?

Dzień Świstaka obchodzi się w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie. Jest świętem dorocznym i przypada na dzień 2 lutego każdego roku. W 2020 roku zatem świętować je będziemy w pierwszą niedzielę lutego.

Bohaterem owego święta jest świstak amerykański, który nazwany jest również świszczem. Stąd druga nazwa Dnia Świstaka - Dzień Świszcza (ang. Groundhog Day).

Zobacz też: Wielki test kaw rozpuszczalnych. Marki własne dyskontów vs popularni producenci

2 lutego każdego roku wywabia się świstaka z norki. Jeżeli zobaczy on swój cień (czyli w słoneczny poranek) i wróci - to oznacza, że czeka nas jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli natomiast zwierze nie zobaczy swojego cienia (czyli jest pochmurny lub mglisty poranek) - to znaczy, że nadchodzi już wiosna.

d24s070

Dzień Świstaka jest najmocniej kojarzony z Punxsutawney. Tamtejszy świstak wabi się Phil i od 1887 roku regularnie uczestniczy w zabawie.

Od tamtego roku Phil zobaczył swój cień 113 razy (po raz ostatni w 2018 roku) - zaś nie zobaczył go 19 razy (ostatni raz w 2019 roku).

Z miasteczkiem Punxsutawney wiąże się również akcja filmu "Dzień Świstaka" z Billem Murrayem w roli głównej. To właśnie do tej mieściny przyjechał główny bohater.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24s070
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24s070