"Dziennik Gazeta Prawna": Europa szuka pracy w Polsce

Kryzys w Europie spowodował, że mieszkańcy Południa kontynentu
szukają pracy w Polsce. Głównie są to Hiszpanie, ale także Grecy, Portugalczycy i Włosi

"Dziennik Gazeta Prawna": Europa szuka pracy w Polsce

- Oficjalnie w Warszawie mieszka ok. 200 Hiszpanów. Ale w ostatnich miesiącach to się drastycznie zmienia, na każdym kroku spotykam rodaków - opowiada na łamach „DPG” Gonzalo Angulo, adiunkt w Instytucie Chemii Fizycznej PAN.

Gospodarka hiszpańska jest pogrążona w recesji. Stopa bezrobocia osiągnęła 25 proc; bez pracy jest 4,7 miliona ludzi. Wśród młodych Hiszpanów - do 25. roku życia - bezrobocie przekracza 50 proc. Hiszpanie są zdesperowani. Nie wahają się szukać pracy poza granicami swojego kraju.
Na wyjazd decydują się głównie architekci, informatycy, kucharze i lektorzy hiszpańskiego. Są oni skłonni pracować w Polsce za mniej niż dostawali w Hiszpanii. Specjaliści cytowani przez gazetę twierdzą, że dochodzi do zmian na migracyjnej mapie Europy.

- Można mówić o nasilającej się fali imigrantów z krajów starej Unii – powiedział dla „DGP” Alex Lazarowicz, analityk ds. migracji w European Policy Centre w Brukseli.

„Do tej pory to Hiszpania czy Portugalia były kierunkiem docelowym dla milionów imigrantów zarobkowych z Ameryki Łacińskiej oraz Europy Wschodniej. Dziś trendy się odwracają. W latach 2009 - 2011 z Hiszpanii wyjechało 350 tys. osób, a w tym roku już ponad 114 tys. Są to głównie młodzi ludzie - 25-, 35-letni, wykształceni, ze zdobytym już pewnym doświadczeniem zawodowym. Blisko 2 tys. młodych Hiszpanów emigruje co miesiąc na Kubę, ponad 22 tys. wyjechało w tym roku do Argentyny, a 8 tys. do Brazylii. Z Portugalii ucieka zaś co dziesiąty absolwent wyższej uczelni. Najwięcej wybiera Brazylię (w 2011 r. - 50 tys.) i Angolę (10 tys., a łącznie jest ich tam już blisko 100 tys.).” – czytamy w „DGP”.

Pracodawcy obserwują bardzo duże zainteresowanie zatrudnieniem w Polsce. Otrzymują wiele zapytań od cudzoziemców o pracę i warunki życia w Polsce. Imigrantów najchętniej przyjmują do pracy w centrach usług wspólnych, gdzie liczy się dobra znajomość języków. Znajdują oni pracę w księgowości, IT, obsłudze klienta. Niektóre firmy pokrywają im nawet koszty przeprowadzki.

(JK)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (246)