Trwa ładowanie...
d1q03mi
16-10-2008 10:48

Dziś inflacja w Stanach. Kryzys bliżej Polski

WYDARZENIE DNIA
Europejski Bank Centralny pożyczył bankowi centralnemu Węgier 5 mld euro, aby ten

d1q03mi
d1q03mi

WYDARZENIE DNIA

Europejski Bank Centralny pożyczył bankowi centralnemu Węgier 5 mld euro, aby ten mógł poprawić płynność walutową w węgierskim systemie finansowym.

O tym, że taka pomoc będzie wcześniej czy później potrzebna spekulowano od dłuższego czasu. Węgrzy - podobnie jak klienci banków w innych krajach - w przeszłości bardzo chętnie sięgali po kredyty w walutach obcych, które były niżej oprocentowane niż pożyczki w forintach. Spadek notowań forinta, który może być powodowany m.in. brakiem płynności na rynku walutowym, uderza więc po kieszeni zadłużonych Węgrów. Dziś poznamy inflację w USA. Nie brak głosów sugerujących, że pompowanie pieniędzy w system finansowym skończy się w końcu wzrostem inflacji, ale raczej nie teraz. Będzie też znana dynamika produkcji w Stanach oraz liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych.

SYTUACJA NA GPW

d1q03mi

Wczorajsza sesja zaczęła się od spadków, co było reakcją na pogorszenie nastrojów inwestorów w Azji, a wcześniej w USA. Odbicie po serii potężnych spadków w poprzednich tygodniach okazało się więc bardzo krótkotrwałe. Po spadku na początku notowań sytuacja ustabilizowała się i indeksy na niskich poziomach doczekały popołudnia. Wtedy okazało się, że sprzedaż detaliczna w USA spadła bardziej niż oczekiwano, kontrakty na amerykańskie indeksy zaczęły spadać, więc i nasi inwestorzy stwierdzili, że nie ma na co czekać. W rezultacie akcje dużych spółek jak PKO BP czy KGHM traciły nawet powyżej 10 proc., dopiero końcowy fixing przyniósł nieznaczną poprawę. Obroty były niskie, podliczono je na 1,14 mld PLN, co może być dobrą informacją (sprzedających nie jest znowu tak wielu), ale równie dobrze może świadczyć o malejącej płynności rynku.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po wzroście podczas pierwszych dwóch sesji w tym tygodniu o 14 proc. NIKKEI oddał w środę 11,5 proc. Kilka godzin wcześniej amerykańskie indeksy kończyły równie silnymi spadkami - DJIA stracił na wartości 7,9 proc., NASDAQ 8,5 proc. a indeks szerokiego rynku obniżył się o 9 proc. Spośród 30 największych spółek tylko Coca-Cola poprawiła notowania z poprzedniej sesji, ponieważ inwestorzy wynagrodzili koncern za dobre wyniki uzyskane w III kw. Wiele danych wskazuje, że spadek wydateków konsumentów w Stanach już się daje boleśnie we znaki przedsiębiorcom, a dodatkowe trudności związane z uzyskaniem kredytów i niechęć banków do pożyczania pieniędzy sobie nawzajem tylko pogarszają trudną sytuację. W czwartek wyniki kwartalne opublikują ważne banki - Citigroup i JPMorgan.

OBSERWUJ AKCJE

d1q03mi

*TVN *- w czasie gdy najważniejsze indeksy charakteryzują się niespotykaną zmiennością wartość analizy technicznej staje pod sporym znakiem zapytania - dynamiczne ruchy kursów w obie strony sprawiają, że nierzadko sygnał kupna po kilku dniach zostaje zanegowany. W przypadku TVN najprostsze metody spisują się jednak nienajgorzej, bo ważne wierzchołki wyznaczają poziomy oporu dla byków, a główny trend spadkowy pogłębia się z każdym odbiciem od linii poprowadzonej od szczytów ze stycznia. Na początku października testowanie oporu z wysokości 18 PLN zakończyło się niepowodzeniem i otworzyło drogę w kierunku nowych minimów. Posiadacze akcji spółki powinni rozważyć ustawienie zleceń obronnych tuż przed 14,40 PLN, gdzie leżał ostatni ważny dołek, a bardziej ostrożni inwestorzy w okolicy 14,90 PLN, choć sądząc po końcówce środowej sesji w USA oba te poziomy mogą zostać przebite już podczas otwarcia notowań w Warszawie.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Mostostal Export - ma kontrakt z rosyjską spółką na budowę centrum logistycznego. Wartość zlecenia to 5 mln PLN, a czas realizacji to 11 miesięcy.
Lubawa *- sfinalizowała sprzedaż nieruchomości w Olsztynie za 4 mln PLN.
*
CP Energia
- spółka zależna zawarła 5-letni kontrakt na sprzedaż gazu. Wartość kontraktu to 106 mln PLN.
Erbud - jego spółka zależna podpisała w Niemczech kontrakt na budowę budynku mieszkalno-biurowego. Wartość zlecenia to 4,3 mln euro netto. Prace mają się zakończyć 17 lipca 2009.
PetrolInvest - członek rady nadzorczej sprzedał 100 tys. akcji spółki po 135 PLN. Kupił je szwajcarski fundusz Nihonswi.
PolAqua - konsorcjum z udziałem spółki wygrało przetarg na rozbudowę Trasy Siekierkowskiej w Warszawie. Wartość kontraktu to 124,7 mln PLN, z czego na Pol-Aqua przypadnie 86,6 mln PLN brutto.

PROGNOZA GIEŁDOWA

d1q03mi

Spadki na giełdach amerykańskich robią wrażenie, podobnie jak głęboka przecena w Azji. Kontrakty na indeksy giełd europejskich spadają, również kontrakty na amerykańskie indeksy zniżkują w handlu przedsesyjnym (o ok. 1 proc.).

Wszystko to przełoży się zapewne na nieudany początek notowań w Warszawie, ale trzeba pamiętać, że już wczoraj ponieśliśmy znaczące straty. Więc nie armagedon dziś nam grozi, ale dokończenie wczorajszej przeceny. Oczywiście na tak zmiennych rynkach trudno prognozować co przyniesie dzień, ale któraś fala wyprzedaży okaże się kiedyś tą ostatnią. Dopóki jednak wartość kontraktów na indeksy przewyższa wartość samych indeksów optymizm inwestorów wciąż wydaje się być zbyt duży by mogło dojść do odbicia.

WALUTY

d1q03mi

Kontynuacja paniki na rynkach akcji sprawiła, że na całym świecie inwestorzy poszukiwali walut państw najmniej wrażliwych na skutki kryzysu finansowego. Zyskały na tym przede wszystkim jen oraz amerykański dolar - kurs eurodolara spadł w czwartek rano o 1,6 proc. do 1,338 USD, czyli najniższego poziomu od sierpnia 2007 r. Złotówka znalazła się pod silną presją sprzedających, ponieważ kapitał z naszego regionu wycofywali inwestorzy zaniepokojeni wprowadzeniem Węgier i Ukrainy na listę krajów zagrożonych negatywną oceną kredytowej przez agencję ratingową Standard&Poor's. Węgry zwróciły się o pomoc finansową do międzynarodowych instytucji i szybko uzyskały wsparcie z ECB w wysokości 5 mld euro. Euro kosztowało rano 3,54 PLN, frank szwajcarski 2,31 PLN, a dolar 2,65 PLN.

SUROWCE

W czwartek rano za jedną baryłkę ropy naftowej płacono już 72,2 USD. Ruchy cen surowców bardzo wiernie oddają w ostatnich dniach zmiany z rynku akcji i pokazują, że ryzyko, niepewność i zmienność wciąż są największym wrogiem inwestorów. Po bardzo słabych danych o kondycji amerykańskiego popytu wewnętrznego (sprzedaż detaliczna w III kw. silnie spadała) w czwartek poznamy tygodniową zmianę zapasów energetycznych USA i stopień wykorzystania mocy przerobowych w rafineriach, która prawdopodobnie spadła poniżej 78 proc. Tonę miedzi wycenia się na ok. 4650 USD, a złoto na 840 USD za uncję. Wczoraj jeden z największych koncernów metalowych Rio Tinto poinformował, że w związku ze spadkiem zamówień w Chinach zmuszony będzie przełożyć wyjście z inwestycji wartych 10 mld USD.

KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
Łukasz Wróbel - giełdy zagraniczne, obserwuj akcje, surowce, waluty; Emil Szweda - wydarzenie dnia, sytuacja na GPW, prognoza giełdowa poinformowali przed sesją. Open Finance

d1q03mi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q03mi