Trwa ładowanie...

Dzwonią do ciebie z nieznanych numerów? Tego słowa unikaj jak ognia

W ostatnich miesiącach nasiliła się liczba oszustw przez telefon. Wielu Polaków skarży się na nękanie telefonami od nieznanych osób. Głos w tej sprawie zabrał Urząd Komunikacji Elektronicznej, który radzi, jakich słów unikać podczas takich rozmów.

Share
Wielu seniorów jest w ostatnich tygodniach nękanych telefonami od oszustów
Wielu seniorów jest w ostatnich tygodniach nękanych telefonami od oszustówŹródło: Flickr
d2r1fhh

Nowa umowa na telefon komórkowy, szybszy i tańszy internet albo telewizja satelitarna z większą liczbą kanałów. Pretekstów, pod którymi do swoich potencjalnych ofiar dzwonią oszuści jest wiele.

Najczęściej dają się nabrać osoby starsze, które nieświadome niczego podają nieuczciwym rozmówcom swoje dane osobowe.

Jak mówi "Faktowi" przedstawicielka biura komunikacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej Klaudia Kieliszczyk, warto pamiętać o kilku sposobach na natrętnych oszustów, chcących wyłudzić nasze dane osobowe.

Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

Najlepiej po prostu nie odbierać telefonu ani nie oddzwaniać na nieznany numer. Jeśli jednak do rozmowy już dojdzie, to trzeba mieć się na baczności.

d2r1fhh

UKE przestrzega, by za wszelką cenę unikać podczas rozmowy słowa "tak". Może to później zostać wykorzystane przez nieuczciwe firmy jako wyrażenie zgody na podpisanie umowy.

Jeśli jednak już ktoś da się złapać, to musi pamiętać, że ma 2 tygodnie na rozwiązanie umowy zawartej poza salonem sprzedaży, czyli na przykład przez telefon. Jeśli natomiast doszło do wyłudzenia danych, to należy sprawę bezwzględnie zgłosić organom ścigania.

Warto również pamiętać, że jeśli dzwoni do nas dotychczasowy operator komórkowy, to ma już w swojej bazie wszystkie nasze dane. Nie trzeba ich więc podawać ponownie. Szczególnie chodzi tu o imię i nazwisko oraz numer PESEL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2r1fhh

Podziel się opinią

Share
d2r1fhh
d2r1fhh