E‑dowody przyspieszają. Wymiana rozpocznie się w marcu 2019 r.
Sejm przyspieszył prace nad ustawą, która pozwoli na rozpoczęcie procesu wymiany dowodów osobistych w marcu przyszłego roku. Za 10 lat wszyscy Polacy mają posiadać dokument wyposażone w tzw. "warstwę elektroniczną”.
Komisja Spraw Wewnętrznych i Administracji powołała podkomisję, której zadaniem będzie rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o dowodach osobistych. W jej skład weszło 9 posłów – 5 przedstawicieli PiS, 2 PO oraz po jednym z Kukiz’15 i Nowoczesnej. Analizowany przez polityków dokument zakłada wprowadzenie jako powszechnego standardu tzw. e-dowodów do roku 2029 r. Wymiana jednak ma rozpocząć się już w marcu przyszłego roku.
Po zakończeniu prac przez podkomisję, sporządzony przez nią raport trafi do komisji, która zdecyduje o jego skierowaniu do drugiego czytania na plenarnym posiedzeniu Sejmu. To, podobnie jak dalsze procedowanie, wydaje się już tylko formalnością. Rozpoczęcie wymiany do 31 marca 2019 r. jest nie tylko obietnicą rządu, ale i wymogiem Unii Europejskiej. W przeciwnym razie bowiem grozić nam będzie konieczność zwrotu 100 mln euro unijnej dotacji na ten projekt. Nie ukrywał tego w rozmowie z money.pl minister cyfryzacji Marek Zagórski.
- Nowy dowód to sprawa, która ciągnie się już dekadę. I żaden z rządów nie potrafił sobie z nim poradzić. Ponieważ jednak dofinansowała projekt Unia Europejska, to Polska ma jeszcze tylko niecały rok, by sprawę zamknąć. W przeciwnym wypadku warte ponad 100 mln zł dofinansowanie trzeba będzie zwrócić - ostrzegł.
Zobacz: Państwo wypełni za obywatela wniosek o wymianę
Elektroniczny dowód to dla obywatela duże ułatwienie w załatwianiu najróżniejszych spraw urzędowych, a także w czasie podróży zagranicznych. Wszystko za sprawą elektronicznego profilu osobistego, który zapewni wysoki poziom zaufania. Potwierdzenie tożsamości w usługach online nastąpi poprzez przyłożenie dowodu do czytnika i wpisanie kodu PIN.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl