Trwa ładowanie...
dbj9fe3

EBC zamierza utrzymywać niskie stopy proc. przez "wydłużony okres czasu" - Draghi

05.12. Frankfurt (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu", aby...

dbj9fe3
dbj9fe3

05.12. Frankfurt (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu", aby wspierać ożywienie gospodarcze - poinformował prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Draghi poinformował o podniesieniu prognozy wzrostu PKB w strefie euro w 2014 r.

Rada Prezesów EBC "wciąż oczekuje, że podstawowa stopa proc. w strefie euro będzie pozostawała na obecnym lub niższym poziomie przez wydłużony okres czasu" - powiedział Mario Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowego posiedzenia EBC.

Rada Prezesów EBC pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian w czwartek. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,25 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w listopadzie. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

EBC dysponuje szerokim zakresem instrumentów, których może użyć w celu dalszego wsparcia gospodarki strefy euro.

dbj9fe3

"Jest jednak zbyt wcześnie, aby spekulować o kierunku jaki przyjmą działania" - powiedział prezes EBC.

Dodał, że jeśli EBC zdecyduje się uruchomić kolejną rundę pożyczek LTRO, to po upewnieniu się, że przełożą się one na zwiększoną akcję kredytową banków.

EBC podniósł prognozę dynamiki PKB w 2014 do 1,1 proc. z 1,0 proc. wcześniej. W tym roku EBC spodziewa się spadku PKB w strefie euro o 0,4 proc.

Prognoza EBC zakłada inflację w tym roku na poziomie 1,3 proc. W 2014 r. dynamika cen ma wynieść 1,1 proc., a w 2015 r. 1,3 proc. Wcześniej EBC szacował inflację w tym roku na poziomie 1,5 proc., 1,1 proc. w 2014 r. oraz 1,3 proc. w 2015 r.

Oczekiwania inflacyjne w strefie euro, w okresie średnim do długiego, są mocno zakotwiczone na poziomach zgodnych z celem EBC, zakładającym utrzymywanie stopy blisko, ale poniżej poziomu 2 proc. - powiedział Draghi. (PAP)

wst/ ana/

dbj9fe3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbj9fe3