Trwa ładowanie...
d18o3cn
d18o3cn

EBOR chce sfinansować budowę 500 MW mocy wytwórczych OZE do 2018 r.

Warszawa, 20.11.2014 (ISBnews) - Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) planuje sfinansować budowę 500 MW mocy wytwórczych w energetyce odnawialnej w Polsce do końca 2018 r. W tym celu przyjął zintegrowane wsparcie dla sektora odnawialnych źródeł energii (OZE), podała instytucja. 
Share
d18o3cn

"Rada dyrektorów banku zaakceptowała zintegrowane podejście do polskiej energetyki odnawialnej, co oznacza połączenie inwestycji z dialogiem polityczny, który promuje reformy oraz finansowanie wspierające" - czytamy w komunikacie.

Główne cele EBOR-u w tym zakresie to promowanie inwestycji sektora prywatnego w polską energetykę odnawialną, w szczególności w moce wytwórcze w energetyce wiatrowej, podkreśla instytucja. Celem banku jest także wsparcie operatorów sieci dystrybucyjnych w przygotowywaniu sieci do przyłączenia wytwórców energetyki odnawialnej.

"Oczekuje się, że to podejście przełoży się na finansowanie dodatkowych 500 MW mocy wytwórczych w energetyce odnawialnej i oszczędności dla Polski na poziomie co najmniej 2 mln ton CO2 do końca 2018 r." - czytamy dalej w komunikacie.

d18o3cn

EBOR podkreśla, że w nadchodzącej dekadzie Polska czeka "wielkie wyzwanie" w postaci odejścia od energetyki opartej głównie na węglu w kierunku "bardziej zróżnicowanego, czystego i trwałego miksu energetycznego". Instytucja dostrzegła znaczny postęp - Polska osiągnęła 5,5 GW mocy wytwórczych w energetyce odnawialnej na koniec 2013 r.

"Jednakże niezbędne będą dalsze inwestycje, o szacowanej wartości 10 mld euro, w energetykę odnawialną, aby podwoić moce wytwórcze Polski i osiągnąć krajowe i unijne cele dotyczące udziału źródeł odnawialnych w konsumpcji energii w Polsce w 20130 r." - wskazano w materiale.

Na październikowym szczycie Unii Europejskiej uzgodniono m.in. zwiększenie celu w zakresie udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym do co najmniej 27% do 2030 r. Dotychczasowy cel to osiągnięcie 20% udziału do 2020 r.

(ISBnews)

d18o3cn

Podziel się opinią

Share
d18o3cn
d18o3cn