Trwa ładowanie...
d1pba9w
29-09-2016 20:55

EFNI: Globalizacja jest nieunikniona, oprócz korzyści przynosi też problemy

Globalizacja to proces nieunikniony i nie do powstrzymania, niosący oprócz korzyści także problemy - ocenili w czwartek uczestnicy debaty "Rynki wschodzące: slalom między zagrożeniami", która odbyła się podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

d1pba9w
d1pba9w

Były premier Marek Belka ocenił, że "ludzie mają tendencję do pamiętania rzeczy niedobrych i traktowania rzeczy dobrych jako coś naturalnego".

"W związku z tym wszystkie fantastyczne korzyści, które płyną z globalizacji ludzie traktują jako rzecz oczywistą, jak +tlen w powietrzu+. Zapominamy, co tu w Polsce zawdzięczamy globalizacji a świat zaczyna zwracać uwagę jedynie na to, że globalizacja oznacza utratę miejsc pracy na korzyść innych bardziej konkurencyjnych rynków"- podkreślił Marek Belka.

W jego opinii, proces globalizacji wprawdzie nie zostanie zatrzymany, z uwagi na różne realne interesy, ale będzie przeżywać pewien okres kryzysu.

Podkreślił, że integracja europejska broni europejskiego rynku przed ekspansją światowych koncernów.

d1pba9w

"Integracja europejska czyli w pewnym sensie +globalizacja+ na rynku wspólnotowym może nas chronić przez ekspansją amerykańskich firm internetowych. Sami nie damy rady przeciwstawić się, ale Unia Europejska jest w stanie Google'a powstrzymać, jest w stanie wymusić reguły funkcjonowania sieci ze względu na swoją siłę. Unia Europejska to wciąż największy rynek na świecie"- podkreślił prof. Belka.

Prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie mówił, że dziś rozwój gospodarczy kraju nie może przebiegać według jednego wzorca czy modelu.

"Każdy szuka swojego modelu do wyższej produktywności, w oparciu o te zasoby, które ma i które generuje. W większości eksploatujemy zasoby - nie tylko przyrody, nie patrząc na ich namnażanie; takie przejawy można nazwać gospodarką rabunkową"- podkreślił prof. Hausner. Dodał jednak, że rozwój gospodarczy kraju musi odbywać się w warunkach otwartości i "należy powstrzymywać myślenie protekcjonistyczne, bo ono będzie prowadziło do zabijania rynków".

Dalej mówił, że "cała dyskusja o rozwoju gospodarki ma sens, gdy będziemy bronić tego, czego należy bronić".

d1pba9w

Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji Integracji i Globalizacji "Tiger" prof. Grzegorz Kołodko zgadzając się, że globalizacja jest nieodwracalnym procesem, ocenił, iż "najlepszym sposobem na dostosowanie się do niej są regionalne integracje".

"Globalizacja stwarza szanse, które trzeba przez własne strategie narodowe i regionalne umieć wykorzystać"- dodał.

Jego zdaniem "Brexit jest potężnym uderzeniem w proces integracji regionalnej, bo stawia pod znakiem zapytania sens, głębie i dalekosiężność takich wspólnotowych porozumień także w innych częściach świata".

d1pba9w

Jak dodał, pozycja Polski po Brexicie będzie zależała od tego, na jakich zasadach Wielka Brytania będzie współpracować w przyszłości z Unią Europejską. "Jeśli będzie współpracować na zasadach stowarzyszeniowych, to pozycja Polski się wzmocni, bo będziemy większą częścią okrojonej Unii Europejskiej niż jesteśmy do tej pory"- ocenił.

W szóstej edycji EFNI uczestniczy około 1000 gości i ok. 140 panelistów. Tegoroczne forum odbywa się pod hasłem "Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki".

W trakcie EFNI odbywa się ponad 60 godzin debat, biorą w nich udział przedstawiciele świata nauki i biznesu, eksperci z całego świata, reprezentanci organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz decydenci polityczni. Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy EFNI analizują też największe europejskie problemy, wyzwania i trendy w gospodarce.

d1pba9w

Uczestnikami trzydniowego forum są m.in. komisarz UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johanes Hahn, deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Nadija Sawczenko oraz brytyjski ekonomista i specjalista w zakresie rynku pracy profesor Uniwersytetu Londyńskiego Guy Standing.

Wśród polskich uczestników są m.in. przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych w PE Danuta Huebner.

  1. Europejskie Forum Nowych Idei zakończy się w piątek. EFNI organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami.
d1pba9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pba9w