Trwa ładowanie...
d45svzr

Ekonomista: grecka gospodarka nie poradzi sobie bez redukcji długu

Grecka gospodarka nie poradzi sobie bez redukcji długu; jednak MFW i UE w tej chwili nie mogą sobie na to pozwolić - mówi PAP prof. Ryszard Piasecki. Jak ocenia, spowodowałoby to "otwarcie puszki Pandory", bo inne kraje, takie jak Hiszpania czy Portugalia, mogłyby wystąpić o podobne "ułatwienia finansowe".

Share
d45svzr

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/10861/

W środę po południu w greckim parlamencie odbyć się ma głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Aleksisa Ciprasa. Koalicja kierowanego przez niego lewicowego ugrupowania Syriza i niewielkiej prawicowej partii Niezależni Grecy ma w 300-osobowym greckim parlamencie 155 mandatów.

d45svzr

Ekonomista ocenia, że unijna pomoc dla Grecji stworzyła sytuację "trochę bez wyjścia". "Młodzi Grecy, młode pokolenie, nie jest szczęśliwe, że nagle ma płacić za gospodarcze i ekonomiczne błędy, które zostały popełnione przez starsze pokolenie" - mówi.

Według Piaseckiego grecka gospodarka nie poradzi sobie bez redukcji długu. "Ta redukcja długu musi prędzej czy później nastąpić, tak jak to miało miejsce w przypadku gospodarki polskiej, ale oczywiście redukcja długu gospodarki greckiej oznacza otwarcie się takiej puszki Pandory" - mówi. Jak argumentuje, takie kraje jak Hiszpania, Portugalia czy Włochy mogłyby również poprosić o "jakieś daleko idące ułatwienia finansowe".

"To wszystko sprawia, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE nie mogą sobie pozwolić w tym momencie na tego typu działania, które by prowadziły do znaczącej redukcji długu (Grecji), w związku z tym ten swoisty konflikt między kredytodawcami i Grecją będzie trwał jeszcze długo" - mówi Piasecki. Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić, że sytuacja w Grecji szybko ulegnie zmianie, ale - jak dodaje - "nie można tak długo funkcjonować, w pewnym momencie trzeba jednak zacząć zaciskać pasa".

"To się wiąże z takimi konsekwencjami jak obniżenie emerytur, które jest konieczne, czy zdecydowane podniesienie podatków, VAT-u" - zaznacza.(PAP)

hgt/ laz/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01@pap.pl

hasło: OZsV2TzG%!if

d45svzr

Podziel się opinią

Share
d45svzr
d45svzr