Eksperci przedstawią w Brukseli informacje nt. rynku owoców w Polsce

Eksperci z grupy powołanej w resorcie rolnictwa przedstawią w czwartek w Brukseli informację o rynku owoców i warzyw w Polsce po rosyjskim embargu. We wtorek premier zgodził się natomiast na powołanie międzyresortowego zespołu, który ma wypracować działania ws. zniesienia tych ograniczeń.

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział PAP, że na czwartkowym spotkaniu w Brukseli ma być przedstawiona sytuacja m.in. na rynku jabłek, uwzględniająca informację o tym, jaka będzie nadwyżka tych owoców na rynku. Strona unijna ma zaś zastanowić się, czy jest możliwa sprzedaż części polskiej produkcji na unijnym rynku - wskazał minister. Będzie to pierwsze robocze spotkanie na ten temat.

W opinii resortu, możliwe są różne sposoby łagodzenia negatywnych skutków embarga. Mogą to być rekompensaty za wycofane z rynku produkty, pobudzenie wzrostu popytu wewnętrznego na owoce, warzywa i ich przetwory, zwiększenie puli pieniędzy na program "Owoce w szkole", większy eksport do pozostałych odbiorców oraz poszukiwanie nowych rynków zbytu. Sawicki dodał, że wszystkie te rozwiązania mogą być wykorzystane jednocześnie.

Sawicki poinformował również, że premier Donald Tusk zgodził się na zaproponowane przez niego powołanie międzyresortowego zespołu w sprawie działań stabilizujących na rynkach owoców i warzyw objętych embargiem Federacji Rosyjskiej. Zespół ten ma wypracować działania zmierzające do zniesienia embarga. W jego pracach uczestniczyć będą wiceministrowie: gospodarki, finansów, spraw zagranicznych, skarbu i rolnictwa oraz wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W poniedziałek Sawicki powiedział PAP, że wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie rekompensat może być złożony na przełomie sierpnia i września. Zaznaczył, że wysokość środków, o jakie będziemy wnioskować, zależy od tego, ile uda się wyeksportować na rynki trzecie, lub sprzedać na jednolitym rynku. Minister liczy, że wprowadzone będą odpowiednie działania ograniczające negatywne skutki rosyjskiego embarga zarówno dla polskich, jak i pozostałych producentów owoców i warzyw w UE.

Szef resortu rolnictwa chce jak najszybciej spotkać się z unijnymi komisarzami ds. zdrowia, rolnictwa i handlu. Na wystosowane do nich w poniedziałek listy z prośbą o takie spotkanie na razie odpowiedział komisarz ds. handlu; zaproponował, by do rozmów doszło 19 sierpnia.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek PAP, że interweniowała u władz Rosji ws. rosyjskiego embarga, uznając je za niezgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Komisja (dyrekcja generalna ds. zdrowia) napisała do rosyjskich władz podkreślając, że te środki (rosyjskie embargo - PAP) są sprzeczne z zasadami WTO i IPPC (Międzynarodowej Konwencji o Ochronie Roślin ONZ)
i wzywając do konsultacji z Komisją i polskimi władzami na temat zaistniałej sytuacji" - podał PAP rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite.

Specjalną grupę ds. łagodzenia skutków związanych z embargiem nałożonym przez Rosję na polskich producentów owoców i warzyw powołał w poniedziałek Sawicki. Grupie przewodniczy wiceminister Tadeusz Nalewajk. W gronie tym znaleźli się również m.in. dyrektorowie departamentów MRiRW, szefowie instytutów rolnych, przedstawiciele organizacji producentów owoców i warzyw oraz samorządu rolniczego.

Grupa ma analizować sytuację na rynku oraz skutki wprowadzenia embarga, przy czym mają to być rozwiązania długofalowe, obejmujące co najmniej rok. Grupa zbiera teraz informacje dotyczące rynku owoców i warzyw i przygotowuje niezbędne dokumenty do wniosku ministra o uruchomienie unijnej pomocy dla sadowników i ogrodników.

Szef resortu rolnictwa uważa, że wprowadzone 1 sierpnia przez Rosję embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski jest decyzją polityczną, będącą retorsją za sankcje finansowo-gospodarcze wprowadzone przez Unię Europejską. Minister zwraca uwagę, że wartość sprzedaży sektora owoców i warzyw objętego embargiem może wynieść w efekcie około 500 mln euro. Informacja w tej sprawie została wysłana do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Komisji Europejskiej Daciana Ciolosa pod koniec lipca.

Komisja Europejska nie wyklucza przyznania polskim producentom owoców i warzyw rekompensat za straty z powodu embarga. Rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent zastrzegł jednak, że najpierw KE przeanalizuje wniosek polskich władz i sytuację na rynku.

Od 1 sierpnia Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) wprowadziła "czasowe ograniczenie wwozu do Rosji z Polski" owoców i warzyw - m.in. świeżych jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, nektaryn, śliwek i wszystkich odmian kapusty (w tym białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki). Zakaz dotyczy też polskiej produkcji warzywno-owocowej, wwożonej do Rosji z państw trzecich. Rossielchoznadzor poinformował, że zakaz wprowadzono w związku z "systematycznym naruszaniem przez stronę polską międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach polskiej produkcji roślinnej do Rosji".

Według danych resortu rolnictwa Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw, o wartości blisko 336 mln euro. W tym jabłek wywieziono 740 tys. ton, co stanowi 54 proc. udział w całkowitym eksporcie do tego kraju. Eksport świeżych warzyw do Rosji wyniósł w ubiegłym roku 201 tys. ton, w tym warzyw kapustnych - 77 tys. ton.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.