Trwa ładowanie...
d2c1woa

Eksperci: w 2016 roku padnie kolejny rekord aktywności deweloperów

Eksperci rynku nieruchomości prognozują, że deweloperzy w 2016 roku pobiją kolejny rekord w liczbie budowanych mieszkań. Ich zdaniem będzie to zasługa stabilnego rynku pracy, rosnącego popytu na mieszkania oraz historycznie niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych.

Share
d2c1woa

"Wiele firm oczekuje, że w 2016 roku sprzedaż mieszkań będzie jeszcze lepsza niż w ubiegłym roku" - powiedział PAP ekspert Home Broker Marcin Krasoń. Zwrócił uwagę na to, że deweloperzy pozyskane w minionym roku pieniądze ze sprzedaży mieszkań reinwestują - a co za tym idzie - kupują grunty i rozpoczynają nowe budowy. Ponadto wskazał, że powinna utrzymać się tendencja niskich rat kredytu.

Duża aktywność deweloperów w 2015 roku była odpowiedzią na duży popyt na mieszkania - ocenił dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. Jego zdaniem ta tendencja utrzyma się w 2016 roku i popyt wciąż będzie rósł. Jak mówi jest to "efekt stabilności rynku pracy, wzmożonej aktywności inwestorów kupujących za gotówkę oraz historycznie tanich kredytów".

Dyrektor PZFD mówił, że "pomimo wyższych marż, koszt kredytu będzie historycznie niski dzięki niskiemu oprocentowaniu". Dodał, że jakiekolwiek "zmiany cen mogą wynikać głównie z coraz wyższych wymagań technicznych stawianych budynkom". Z drugiej strony zwraca uwagę, że "podatek bankowy i ewentualne przewalutowanie mogą ograniczyć podaż kredytów hipotecznych". Wskazał, że dla niektórych dodatkową barierą może się okazać tzw. rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, która wprowadza 15-proc. wkład własny przy kredycie na zakup mieszkania.

d2c1woa

Ponadto zdaniem Płochockiego "w 2016 roku znaczącym graczem na rynku kredytów indywidualnych mogą okazać się wchodzące na rynek profesjonalne banki hipoteczne". Obecnie na rynku funkcjonują dwa banki hipoteczne - mBank oraz Pekao. Od 1 kwietnia ma pojawić się PKO Bank Hipoteczny.

Krasoń podkreśla, że rynek mieszkaniowy dynamizują też programy takie jak Mieszkanie dla Młodych, Fundusz Mieszkań na Wynajem BGK oraz rynek indywidualnych inwestorów.

Z kolei Płochocki uważa, że wpływ programu MdM jest "zauważalny, ale ograniczony". "W 2015 roku w skali kraju tylko kilkanaście procent transakcji na rynku pierwotnym zostało zrealizowanych ze wsparciem MdM" - podkreślił dyrektor PZFD.

Płochocki zwrócił uwagę na to, że największą aktywność deweloperów widać tam, gdzie są najprężniejsze rynki pracy. "Tu przoduje Warszawa, w której sprzedaż nowych mieszkań w 2015 roku szacuje się na ok. 19 tys." - podkreślił. Z danych PZFD wynika, że nowych mieszkań wyraźnie przybyło także w Poznaniu (ponad 16 proc.) i Krakowie (ponad 9 proc.). Spadek liczby mieszkań w ofercie w 2015 roku był zauważalny w Łodzi.

d2c1woa

Krasoń tłumaczył, że mała liczba mieszkań w łódzkiej ofercie wynika z dwóch faktów. "Po pierwsze Łódź jest miastem starzejącym się, a po drugie miastem blisko położonym Warszawy - dlatego w oczach deweloperów i inwestorów traci na atrakcyjności" - mówił.

Jak wskazują eksperci, w kwestii metrażu przodują mieszkania o pow. 40-50 m. kw. Płochocki nadmienił, że najkrócej na swoich nabywców czekają mieszkania dwupokojowe. "Wynika to z faktu, że lokale o powierzchni ok. 50 m kw. są kompromisem pomiędzy oczekiwaniami nabywców a możliwościami finansowymi" - ocenił dyrektor PZFD.

Z kolei Krasoń zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie mieszkaniami o wyższym standardzie. Ekspert Home Broker podkreślał, że ze względu na duży popyt w ofercie deweloperów, szczególnie tych inwestujących w rynek warszawski, liczba mieszkań o wysokim standardzie rośnie.

Z danych GUS wynika, że w ciągu całego 2015 roku firmy deweloperskie oddały do użytkowania 62 448 lokale mieszkalne - jest to wzrost o 5,7 proc. względem poprzedniego roku. W 2015 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 86498 mieszkań - aż o 24,1 proc. więcej niż w 2014. O 25,5 proc. zwiększyła się liczba pozwoleń na budowę (97 248 pozwoleń w 2015 r.). W 2015 roku deweloperzy rozpoczęli najwięcej nowych budów w historii - o 24 proc. więcej niż w 2014 roku oraz o 10 proc. więcej niż w rekordowym dotychczas 2007 roku.

d2c1woa

Podziel się opinią

Share
d2c1woa
d2c1woa